Hlavní obsah
Pavel Vondrouš Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Za zveřejnění Klausovy výpovědi Vondroušovi trest nehrozí

Pavel Vondrouš, který koncem září vystřelil v Chrastavě na prezidenta Václava Klause z airsoftové pistole, neporušil zákon, když zveřejnil prezidentovu výpověď o incidentu. V pátek to uvedla mluvčí liberecké krajské policie Vlasta Suchánková.

Pavel Vondrouš Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Za zveřejnění Klausovy výpovědi Vondroušovi trest nehrozí

Podle Suchánkové si ke zveřejnění výslechu prezidenta vyžádali policisté stanovisko ministerstvo vnitra i Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Z analýzy vyplynul závěr, že sice bylo formálně porušeno ustanovení trestního řádu, ale vzhledem ke skutečnosti, že již došlo ke zveřejnění údajů hned po události, nebyl naplněn materiální znak přestupku," uvedla mluvčí policie. Vondroušovi hrozila až pětimiliónová pokuta.

Hlavička Vondroušova občasníku

"Vondroušův Xpress" distribuoval šestadvacetiletý muž před několika dny, tiskovinu rozdával i před budovou Poslanecké sněmovny. Zveřejnil v ní výslech, který po incidentu v Chrastavě absolvoval prezident na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Klaus v něm popisuje, jak se incident odehrál, jak ho vnímal a jak na něj reagoval. [celá zpráva]

Spolu s výpovědí prezidenta zaslal Vondrouš už dříve médiím i dokument, na kterém podepsal poučení, že mu část spisu policisté okopírovali jen proto, aby ji mohl použít při své obhajobě. "V žádném případě nesmí být předávána dalším osobám a tiskovým médiím nebo jinak zveřejňována," uvádí se v poučení. Vondrouš s tím však nesouhlasí.

Rakouská policie zatýká Vondrouše (druhý zleva) s Janýrem (druhý zprava).

Foto: MMS/Jiří Ovčáček, Právo

Vondrouše před dvěma dny zadržela rakouská policie. Zadržení se odehrálo před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy. Spolu s Vondroušem byl zadržen rakouský občan českého původu Phillip Janýr. Oba policie po vyslechnutí propustila. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků