Hlavní obsah
Hradní kancléř Vratislav Mynář po výslechu před vyšetřovací komisí. Foto: Jan Handrejch, Právo

Za zabijačku prasete, k jehož stavu se vyjadřoval i prezident Zeman, dostal Mynář pokutu 1300 korun

Za porážku prasete, kterou si v době vyhlášeného stavu nouze uspořádal hradní kancléř Vratislav Mynář, padla pokuta 1300 korun. Kancléř ji má zaplatit za neregistrování prasete. Ve středu to uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Ke stavu zabíjeného prasete se vyjadřoval i prezident Miloš Zeman.

Hradní kancléř Vratislav Mynář po výslechu před vyšetřovací komisí. Foto: Jan Handrejch, Právo
Za zabijačku prasete, k jehož stavu se vyjadřoval i prezident Zeman, dostal Mynář pokutu 1300 korun

Pokuta není pravomocná, kancléř má osm dní na odvolání se proti ní. Jiná porušení veterináři nezjistili. Tato nahlašovací povinnost platí rok a několik měsíců, dříve se chov s jedním kusem prasete hlásit nemusel.

„Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby (Českomoravské společnosti chovatelů). Za tento přestupek byla chovateli uložena příkazem pokuta ve výši 1300 Kč, tedy v obdobné výši jako za srovnatelné přestupky krajská veterinární správa ukládala chovatelům v nedávné minulosti. Jiná porušení veterinární legislativy zjištěna nebyla,“ sdělil Majer.

Mynář tvrdil, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze, a hájil se tím, že porážka byla nutná kvůli zdravotnímu stavu prasete.

Ke stavu vepře se vyjadřoval i prezident Miloš Zeman. „Prase nemocné nebylo, prase bylo hladové proto, že penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se zvíře krmilo, nejsou a prase by umřelo hlady,“ řekl Zeman.

Sankce ze strany hygieniků Mynářovi patrně nehrozí. Správní orgány budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti těm opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, jež později zrušil soud. Delikty spáchané v době od 23. března do 27. dubna nebude podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) možné trestat. Policie dříve zabijačku vyhodnotila jako podezření z přestupku spočívajícího v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí. Tento přestupek by měl podle dostupných informací patřit mezi ně.

Pokuta, kterou uložili veterináři, se vztahuje k nové povinnosti, do prosince 2018 se podle Majera chovy jednoho kusu prasete hlásit nemusely.

„Změna evropské legislativy v souvislosti s nákazou afrického moru prasat si však vyžádala zrušení této výjimky a již více než rok platí povinnost evidovat chov pro všechny chovy prasat bez výjimky. Je to z důvodu, aby i v těchto chovech bylo možno provádět veterinární dozor a dozorové orgány měly přehled o všech chovech, což je důležité zejména s ohledem na nákazovou situaci v Evropě,“ uzavřeli veterináři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků