Hlavní obsah
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Michaela Říhová, Právo

Za stav veřejných financí jsou odpovědné i vlády ČSSD, přiznal Sobotka

Stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek přiznal, že odpovědnost za stav veřejných financí mají všechny předchozí vlády. Zároveň uvedl, že bude usilovat o to, aby se celkový rozpočtový deficit dostal do roku 2014 pod tři procenta HDP. Sobotka to uvedl na Rádiu Impuls.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Michaela Říhová, Právo
Za stav veřejných financí jsou odpovědné i vlády ČSSD, přiznal Sobotka

Chybou sociální demokracie v časech její vlády bylo, že kombinovala snižování daní se snižováním schodku, uvedl. Proto už nebude v příštím období prioritou sociálních demokratů snižování daňových sazeb. "Další snižování daní si Česká republika nemůže dovolit," zdůraznil Sobotka.

"Já nemohu jako stínový ministr financí sociální demokracie usilovat o nic jiného, než abychom do roku 2014 redukovali deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu," řekl Sobotka.

Už žádné další balíčky

K tomu však podle jeho názoru nepomůže vršení jednotlivých "balíčků", ale koncepční rozpočtová politika.

"Máme tady strukturální deficit, zhruba 80 miliard korun, který si táhneme s sebou i z let prosperity. Tento strukturální deficit musíme postupně odbourat, minimálně o 30 miliard korun ročně," řekl Sobotka.

O tom, že formou úsporných balíčků se nehodlá ubírat ve svých úsporných opatřeních ani vláda, hovořil v rozhovoru pro Právo i premiér Jan Fischer. [celá zpráva]

Šetření je nevyhnutelné

Ministři financí EU se přitom již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. Ministr financí Eduard Janota tento týden řekl, že jedno procento v praxi znamená přibližně 40 miliard korun.

Pro příští rok sestavila vláda rozpočet se schodkem 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP. Sněmovna, hlavně hlasy levice, však přesunula peníze na sociální služby, přímé platby zemědělcům a platy státních zaměstnanců. Podle vlády tak skrytě zvýšila schodek možná až na 5,7 procenta.

Premiér Fischer v této souvislosti varoval, že Evropská unie patrně příští rok zahájí s ČR řízení kvůli nadměrnému schodku. Pokud by se schodek dále prohluboval, mohlo by to podle něj ohrozit i přísun peněz z evropských fondů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků