Hlavní obsah
Vzadu zleva místopředsedové ČSSD Milan Urban a Zdeněk Škromach a předseda strany Jiří Paroubek na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD Foto: Kořínková Eva, ČTK

Za krize si snižme platy, hodlá před volbami prosazovat Paroubek

Šéf ČSSD Jiří Paroubek hodlá před říjnovými volbami rozpoutat diskuzi napříč politickými stranami o omezení výhod ústavních činitelů. Podle něj by po dobu ekonomické krize měli brát všichni ústavní činitelé například o pětinu méně než dosud, poslanecké náhrady by měly být zdaněny 23 procenty a poslanecká a senátorská imunita by se měla omezit na okruh jednání těsně související s výkonem funkce.

Vzadu zleva místopředsedové ČSSD Milan Urban a Zdeněk Škromach a předseda strany Jiří Paroubek na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD Foto: Kořínková Eva, ČTK
Za krize si snižme platy, hodlá před volbami prosazovat Paroubek

Mimoto Paroubek na středeční tiskové konferenci uvedl, že období před sněmovními volbami je pro takový návrh nejlepší.

V čase krize musí podle něj "ti, kdo vedou národ", kromě žádostí občanům, aby si utáhli opasky, také sami něco udělat. Kromě snížení platů o 20 procent ve středu Paroubek také navrhl, aby byly 23 procenty zdaněny poslanecké náhrady, neboť jsou fakticky součástí příjmu. O návrzích prý hovořil s prvním místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a shodli se na iniciování vnitrostranické debaty na toto téma. "Poslanci by za krize neměli mít stejné finanční zabezpečení, jako mají jiní," zdůraznil Paroubek.

"Pokud vydávám výzvy, aby si za krize manažeři polostátních a státních firem snížili své někdy až abnormální platy, tak bych také měl něco ukázat," poznamenal předseda ČSSD. Doba před volbami je podle něj k této otázce nejlepší, protože politické strany mohou voličům jasně říct, jak se k celé věci staví. "Také začátkem volebního období to mohou udělat. Druhý nebo třetí rok volebního období k tomu prostě už nedojde," řekl Paroubek.

V případě rozsahu poslanecké imunity se podle Paroubka názory mění napříč politickým spektrem. "Je společensky neudržitelné dál držet zejména přestupkovou imunitu. To prostě veřejnost odsuzuje, my si také myslíme, že to není dobře," podotkl.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach připomněl, že například sociálnědemokratická vláda premiéra Vladimíra Špidly přistoupila v roce 2002 ke zmrazení svých platů v době, kdy se Česká republika potýkala s následky ničivých povodní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků