Hlavní obsah
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo

Z prezidentova vánočního projevu jsou politici zklamaní

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana nenaplnilo očekávání většiny předních politiků. Povětšinou hledí na slova hlavy státu kriticky, řadě z nich chyběl větší nadhled a vize, někteří se také obávají, že Zeman svým proslovem bude dále rozdělovat společnost.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo
Z prezidentova vánočního projevu jsou politici zklamaní

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že prezident závěrem projevu "zbytečně jitřil rány nad svými letošními konfliktními vyjádřeními, které společnost rozdělují. Mohl se nad ně povznést." Zeman na závěr svého vystoupení mluvil v narážce na nedávné demonstrace proti sobě o tom, že nikdy nebude ustupovat řvoucímu davu.

Babiš, který celkově projev hodnotí jako shrnující, naopak dal prezidentovi za pravdu při kritice služebního zákona. Zákon o státní službě je podle něj málo otevřený lidem, kteří v ní předtím nepracovali.

Sobotka se ohradil

Konzervuje stav budovaný politickými stranami léta, uvedl ministr. Podle něho bude se zákonem ještě dost problémů při zavádění do praxe. Svědčí o tom prý i malý zájem o klíčovou pozici náměstka ministra vnitra pro státní službu.

S prezidentovou kritikou zákona o státní službě naopak nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani místopředseda lidovců Jan Bartošek.

"Pokud jde o zákon o státní službě, naše vláda je po 25 letech první, která měla odvahu a sílu odpolitizování české státní správy prosadit," uvedl v prohlášení Sobotka, který ústavní stížnost na služební zákon považuje za zbytečný krok. Také podle Bartoška povede zákon ke stabilizaci.

Kalouskovi chybí vize

"Pan prezident si plete žánry, diskuse o služebním zákonu nepatří do Vánočního poselství prezidenta republiky," poznamenal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Očekával bych od hlavy státu, že přednese nějakou vizi do roku budoucího," řekl také.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že v projevu mohl souhlasit jen s máločím. Chyběla mu mimo jiné větší sebereflexe hlavy státu a náčrt toho, kam se společnost může ubírat. Závěr projevu podle něj bude společnost znovu spíše rozdělovat.

"Naznačovat, že kritici jsou řvoucí neandrtálci, je paušalizující a připomínání tématu ruské punkové kapely (Pussy Riot) už zavání posedlostí," reagoval místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Okamura chválil

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) považuje Zemanův projev za hodně osobní, ale nikterak překvapivý. Chyběl mu nadhled i zmínka o letošním dění ve světě.

Naopak šéf Úsvitu Tomio Okamura projev přivítal, souhlasil v něm prakticky se vším.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků