Hlavní obsah
Velkoplošný poutač na budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Z pražských sirén zazní slova Milady Horákové, na budovách visí velké portréty

V pátek 26. června, den před 70. výročím popravy Milady Horákové, opakovaně zazní z elektronických sirén v hlavním městě a z reproduktorů v metru koláž autentických nahrávek ze soudního procesu s Horákovou a dalšími v roce 1950. Akci připomínající justiční vraždu podpořilo vedení Prahy.

Velkoplošný poutač na budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Z pražských sirén zazní slova Milady Horákové, na budovách visí velké portréty

„Tento zločin měl jediný důvod: doktorka Milada Horáková nebyla lhostejná k bezpráví a měla odvahu mu čelit. Je naší povinností její příběh připomínat a bránit ho před těmi, pro které je i dnes pravda nepohodlná,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Je naší povinností její příběh připomínat a bránit ho před těmi, pro které je i dnes pravda nepohodlná
Zdeněk Hřib

„V pátek 26. června, tedy den před samotným výročím, budeme prostřednictvím obecního rozhlasu několikrát denně vysílat audio koláž, která vznikla z autentických nahrávek soudního procesu a z dopisů, jež Horáková napsala ve vězení před popravou své rodině,“ přiblížil za organizátory Marek Vocel.

Vysílání se má v pátek 26. června opakovat třikrát v 10.35 hodin, 12.35 a 14.35 hodin. Čas popravy připadl na 27. červen 5.35 hodin, trvala 15 minut.

Piráti v hlavním městě spolu s koaličními partnery z Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) podpořili občanskou iniciativu Milada 70: Zavražděna komunisty. Právě s textem Zavražděna komunisty se na desítkách významných budov objevují velkoplošné portrétní vizuály Horákové.

Lze je vidět v Praze na právnické fakultě, kde Horáková studovala, a také na Rudolfinu. Dále jde o Národní muzeum, Carolinum, budovu FAMU na Smetanově nábřeží či Veletržní palác, mimo Prahu třeba o liberecké hejtmanství. Na fasádách mají být týden až dva.

„Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jakoby z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ řekl Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace, které je mezi organizátory.

Iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty vyzvala spoluobčany, instituce a samosprávy k uctění památky Horákové.

Kdokoli může ve dnech před 27. červnem vyvěsit černý prapor. Velkoplošné plachty nejsou jediným poutákem, za 330 korun si lze na webu dekomunizace.cz koupit triko s fotografiemi Milady Horákové z vyšetřovacího spisu. A s jejím citátem: „Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků