Hlavní obsah
Ruští vojáci v Jižní Osetii Foto: Said Tsarnayev, Reuters

Z Prahy odletěl speciál s pomocí pro Gruzii, zpět přiveze Čechy

Ve středu ráno odletěl z Prahy armádní speciál Airbus 319 s humanitární pomocí pro Gruzii. Jde o krev, krevní plazmu a obvazy. Při zpátečním letu přiveze z Kavkazu české a polské občany, kteří se rozhodli kvůli konfliktu mezi Ruskem a Gruzií region opustit. Návrat speciálu do Česka se očekává mezi 15. a 16. hodinou.

Ruští vojáci v Jižní Osetii Foto: Said Tsarnayev, Reuters
Z Prahy odletěl speciál s pomocí pro Gruzii, zpět přiveze Čechy

Vzhledem k bezpečnostní situaci v Gruzii přistane letoun v arménském Jerevanu.

Česko do Gruzie podle dřívějšího vyjádření náměstkyně ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové poslalo zdravotnický materiál za asi dva milióny korun. Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v pondělí rozhodl o uvolnění finančních prostředků na humanitární pomoc do výše pěti miliónů korun.

Český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb v úterý řekl, že ve skupině opouštějící Gruzii bude asi 25 lidí. Seznam však nebyl konečný. Volná místa v letadle, které zamíří přímo do Prahy, české velvyslanectví nabídlo i polským občanům, kteří se stále nacházejí v Gruzii. Stejným způsobem už v předchozích dnech z této kavkazské země odcestovalo přes pět desítek českých občanů, kteří se polskými speciály dostali domů přes Varšavu.

Gruzie a Rusko přijaly příměří

V Gruzii se rozhořel krvavý konflikt poté, co se gruzínské jednotky v pátek pokusily dobýt separatistickou proruskou Jižní Osetii. Gruzínci narazili na ruskou armádu, která na ně zaútočila i mimo sporný region. O víkendu se boje rozšířily i na další gruzínskou separatistickou oblast, Abcházii. Válčení si podle různých zdrojů vyžádalo tisíce mrtvých a vyvolalo horečnou diplomatickou aktivitu.

Gruzie přijala francouzský návrh na příměří, který již dříve akceptovalo Rusko. Tbilisi ale nepřijalo bod, podle něhož se mělo o budoucím statutu Jižní Osetie a Abcházie jednat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků