Hlavní obsah

Z nejhoršího jsme venku. Na stupeň tři můžeme ale radši až za týden

Epidemie onemocnění covid-19 i nadále zpomaluje, což ukazují klesající statistické hodnoty, ale také příznivý index rizika podle systému PES. Vláda tedy bude v pátek rozhodovat o přesunu do stupně čtyři. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nicméně upozornil, že stále není vyhráno, a proto bychom si na třetí stupeň měli počkat nejméně týden.

Z nejhoršího jsme venku. Na stupeň tři můžeme ale radši až za týden

„Rizikové skóre umožňuje přesun České republiky do kategorie číslo čtyři. Další posun, pokud vše půjde dobře, může nastat nejdříve za týden,” řekl na páteční tiskové konferenci Blatný s tím, že o přesunu do čtvrtého stupně bude rozhodovat vláda.

Možný přesun do třetího stupně naznačuje současná hodnota indexu rizika (62), a to za předpokladu, že se tyto hodnoty týden udrží. Nenižší index má momentálně Praha (44).

Epidemie zpomaluje

Podle Blatného i ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška epidemie i nadále zpomaluje, klesají statistiky, absolutní čísla jsou však nadále vysoká. Komunitní šíření podle ministra stále trvá.

„Klesá populační zátěž, máme příznivé reprodukční číslo a také pozorujeme již první pozitivní trendy, co se týče hospitalizovaných. Musíme dál trvat na dodržování opatření, aby zpomalení šíření epidemie pokračovalo a doufejme i zesílilo,” zhodnotil vývoj šéf zdravotnických statistiků.

Na nutnost důsledného dodržování opatření upozornil i Blatný. „Procento pozitivních testů se lepší a vypadá pěkně, ale absolutní čísla jsou stále závažná. Stále jsme daleko od konce komunitního šíření v populaci. Má cenu dodržovat platná opatření ještě minimálně týden tak, jak jsou doporučená,” uvedl ministr.

80 tisíc vyléčených

O zlepšení situace vypovídá i to, že se za minulý týden se vyléčilo téměř 80 tisíc lidí. Brzdit šíření epidemie se daří i ve zranitelných skupinách obyvatel.

I přes to podle Duška představují počty infikovaných stále citelnou zátěž pro zdravotnický systém. „Nově do nemocnic denně přichází 400 lidí,” podotkl Dušek.

Dodal ale také, že současný počet těžkých průběhů v nemocnicích je nižší, než ukazovaly predikce.

Pokud by současné reprodukční číslo, které se nachází na hodnotě 0,72, vydrželo do konce měsíce, na konci listopadu bychom mohli počítat s denním přírůstkem nakažených nad dvěma tisíci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků