Hlavní obsah
 

Zemana převezli do nemocnice. Záběry ukazují, že je v bezvládném stavu

Prezidenta Miloše Zemana v neděli krátce po poledni odvezla ze zámku v Lánech sanitka do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ve Střešovicích. Sanitka v doprovodu limuzín odjela krátce po Zemanově setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Před jednou hodinou dorazil Zeman do nemocnice. Ze záběrů je patrné, že není při vědomí, při vykládání ze sanitky mu podpírali hlavu a měl zavřené oči.

 
Zemana převezli do nemocnice. Záběry ukazují, že je v bezvládném stavu

Zemana sanitka vyložila na urgentní příjem. Na místě byla i jeho manželka Ivana i dcera Kateřina.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman na základě doporučení ošetřujícího lékaře Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v ÚVN. Podle zdrojů serveru iRozhlas a České televize jde o plánovanou hospitalizaci.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář pro Blesk Zprávy odmítl, že by prezident byl v bezvědomí. „Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl,” uvedl Mynář.

Ve 14 hodin na tiskové konferenci vystoupil ředitel ÚVN a ošetřující lékař Miroslav Zavoral, který však pouze oznámil, že Zeman je hospitalizován na JIP. „Po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta. Důvodem jsou komplikace chronického onemocnění, kvůli kterému je u nás léčen. Je hospitalizován na jednotce intenzivní medicíny,” oznámil Zavoral.

Diagnózu nemohl podle svých slov veřejnosti sdělit, neboť nedostal souhlas od Zemana souhlas. Neřekl ani v jakém je stavu. Ujistil pouze, že se prezidentovi dostane potřebné péče.

Prezidenta vykládají ze sanitky v ÚVN

Foto: Novinky

Novinkám na dotaz ke zdravotnímu stavu hlavy státu zatím neodpověděl premiér Babiš, který se se Zemanem dopoledne setkal.

Prezidenta Zemana převezli do nemocnice

Video: Novinky.cz / aktu.cz

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích Jitka Zinke  uvedla, že prezident byl plánovaně hospitalizován.

Prohlášení ÚVN k hospitalizaci prezidenta
Dnes (10. října 2021) v odpoledních hodinách bude prezident republiky Miloš Zeman plánovaně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici - Vojenské fakultní nemocnici Praha.
Každému pacientovi ÚVN je poskytována náležitá zdravotnická péče adekvátní diagnóze a zdravotnímu stavu pacienta. Při sdělování informací o poskytování zdravotnické péče a skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb ÚVN postupuje u každého pacienta dle zákona o zdravotních službách (§51), který ukládá zdravotnickému zařízení zachování mlčenlivosti o všech skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb.
zdroj: mluvčí ÚVN Jitka Zinke

V jakém zdravotním stavu je aktuálně prezident a zda došlo k nějakým vážným komplikacím, tedy není jasné. O Zemanově zdraví Hrad dlouhodobě příliš informací neposkytuje.

Ojezd sanitky z Lán

Foto: ČTK

V pátek Ovčáček po mnoha spekulacích trvajících řadu dní přiznal bez dalších podrobností, že prezident je nemocný. V druhé polovině září byl osm dní hospitalizován v ÚVN. Podle Hradu šlo o plánovanou hospitalizaci z důvodu únavy a dehydratace.

Podle médií měla ale být důvodem hospitalizace tekutina v dutině břišní, která má souviset s problémy s játry.

Redakce Novinek se rozhodla zveřejnit záběry prezidenta Miloše Zemana při příjezdu do Ústřední vojenské nemocnice proto, že již řadu dní panuje ve veřejnosti obava o jeho zdravotní stav a schopnost vykonávat svou nejvyšší ústavní funkci.
Jeho mluvčí Jiří Ovčáček stejně jako Kancelář prezidenta republiky však veřejnosti nepodávají dostatečné informace. Pokud by prezidentovi úředníci referovali o zdravotním stavu podobně, jako tomu bylo v případě třeba Václava Havla, záběry bychom nejen nezveřejňovali, ale ani nepořizovali. Nyní jsme tak učinili, protože se domníváme, že je to ve veřejném zájmu, zvlášť v době po volbách do Sněmovny, kdy prezident sehrává klíčovou roli.
Vladimír Dušánek, šéfredaktor
Anketa
Považujete informace o zdraví prezidenta, jež poskytují veřejnosti Hrad a lékař, za dostatečné?
Ano
11.4 %
Ne
88.6 %
Celkem hlasovalo 6471 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků