Hlavní obsah
Z pražského Karlova mostu bylo sneseno sousoší svaté Luitgardy. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Z Karlova mostu sundali sousoší svaté Luitgardy

Z pražského Karlova mostu bylo v pátek sneseno sousoší svaté Luitgardy. Důvodem je chystaná oprava trhliny v pilíři mostu pod sousoším. Technická správa komunikací (TSK), která má most ve správě, nyní připraví projekt opravy. Uvedla to mluvčí TSK Barbora Lišková.

Z pražského Karlova mostu bylo sneseno sousoší svaté Luitgardy. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Z Karlova mostu sundali sousoší svaté Luitgardy

Sousoší má ve správě Galerie hlavního města (GHMP), která se o něj nyní postará. Sousoší bude po dobu oprav v depozitáři galerie. TSK je městskou firmou, která má na starosti mimo jiné komunikace a mosty.

Trhlinu TSK objevila na nástavbě pilíře číslo 12 na Kampě. Zadokumentovala ji, prozkoumala a posoudila stabilitu sousoší. S GHMP se následně domluvila na jeho sejmutí. Přípravné práce a stavba ležení se uskutečnily již v květnu. „Sousoší nebylo pro manipulaci uvázáno přímo na těle sochy, ale bylo uchyceno v ocelovém rámu, pomocí kterého jej bylo možné bezpečně sejmout z pilíře a následně převézt,“ uvedla Lišková.

Socha bude zatím umístěna v depozitáři GHMP. „Sousoší bude očištěno a konzervováno. Vzhledem k tomu, že ta kopie pochází z roku 1995 a osazena byla v roce 1996 a není poškozena, tak restaurovat nepotřebuje,“ řekla ČTK vedoucí správy veřejné plastiky GHMP Marie Foltýnová. Jakmile TSK pilíř opraví, galerie sousoší vrátí na jeho místo.

Sousoší má ve správě Galerie hlavního města (GHMP), která se o něj nyní postará. Sousoší bude po dobu oprav v depozitáři galerie.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

TSK nyní bude pokračovat v průzkumu pilíře a zahájí přípravu projektu oprav. „Již nyní bylo na nástavbě pilíře umístěno měřící zařízení a sejmutí sousoší bylo monitorováno,“ uvedla Lišková. Součástí tvorby projektu bude také projednání s odborem památkové péče magistrátu a Národním památkovým ústavem. Termín opravy a její náklady zatím nejsou známy. „Budou upřesněny až v projektu po konzultaci s odborníky,“ dodala mluvčí.

Zhruba třetinu plastik z celkem 31 na Karlově mostě tvoří kopie. Barokní originály jsou uloženy v Lapidáriu na holešovickém výstavišti a v podzemním sále Gorlice na Vyšehradě. Sochy se v minulosti staly cílem vandalů. Ti poškodili například sousoší svatého Kříže. Restaurátoři jej opravovali postupně od roku 2007, kdy vandal poškodil hebrejský nápis. Loni byla oprava dokončena. V péči restaurátorů skončila i socha svatého Františka Serafinského a sousoší svatého Víta, jejichž opravy jsou dokončeny. Nyní ještě pracují na soše svatého Kajetána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků