Hlavní obsah
Jasoň dymnivkový Foto: M. Hrouzek

Vzácných jasoňů u Bulhar na Břeclavsku přibývá

Na jihu Moravy přibývá vzácných motýlů vymírajícího druhu jasoň dymnivkový. Ukázalo to jejich sčítání u Bulhar na Břeclavsku v oboře v Milovickém lese. Na popud ochranářů lesníci tamní porost prosvětlili vykácením některých stromů. Právě takové lesy mají totiž jasoňové rádi. Výsledkem úprav krajiny je současné zvýšení populace těchto motýlů.

Jasoň dymnivkový Foto: M. Hrouzek
Vzácných jasoňů u Bulhar na Břeclavsku přibývá

„S podnikem Lesy ČR se nám podařilo domluvit, aby se v místech, která navazují na plochu obývanou jasoni, prokácely hustší porosty, vyřezaly keře a vytvořily migrační koridory,“ řekl Právu vedoucí chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. V oboře nyní napočítali ochranáři 120 jasoňů.

Právě dlouhodobý způsob hospodaření podniku Lesy ČR v oboře Bulhary vedl podle něj k tomu, že druhy motýlů vázané na světlé lesy v něm v posledních letech téměř vymizely.

V loňském roce se podařilo jasoně dymnivkového prokázat jen na jediném místě, kde poletovalo nejvýše 34 jedinců. V oboře chovaná zvířata les kompletně vypasou, takže v něm jasoni nemají dostatek potravy. Neprospívá jim ani frézování pasek. Lesy ČR za tento způsob hospodaření dlouhodobě čelí kritice ochranářů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků