Hlavní obsah
Vyznamenaný voják Tomáš Krampla na základně Foto: Petr Blahuš, Právo

Vyznamenaný voják z Afghánistánu odmítá, že by byl hrdinou

Premiér Mirek Topolánek v úterý navštívil českou jednotku na jedné ze základen v Afghánistánu. Zpět do ČR s ním přiletěl i osmadvacetiletý Tomáš Krampla, který večer na Pražském hradě převzal medaili Za hrdinství. Prezident jej ocenil za to, jak zvládl na misi nebezpečnou situaci.

Vyznamenaný voják Tomáš Krampla na základně Foto: Petr Blahuš, Právo
Vyznamenaný voják z Afghánistánu odmítá, že by byl hrdinou

Krampla se se svou jednotkou dostal v létě 2006 do několika léček tálibánců, a přes svá zranění, utrpěná po ostřelování protitankovými raketami, své muže bez dalších ztrát z nebezpečné oblasti vyvedl. Ze svých zranění se pak léčil asi měsíc.

„Dostal jsem z raketometu do obličeje dávku střepin, přilba byla úplně děravá, neviděl jsem na jedno oko,“ řekl Právu Krampla, který v současnosti slouží v Afghánistánu svůj druhý turnus. Přesto stačil své muže vyvést z léčky a ještě zařídit přísun posil ze základny, vzdálené asi 15 kilometrů, a leteckou podporu.

Své hrdinství ale skromně odmítl s tím, že minimálně stejně statečně se tam zachovalo i několik jeho kolegů a podřízených. Jeden z nich byl také původně navržen k vyznamenání, ale už se na něj nedostalo.

Tomáš Krampla poté, co převzal od prezidenta Václava Klause medaili Za hrdinstvífoto: ČTK/Michal Doležal

Kromě techniky se hodí i koně

Podle dalšího z vojáků, který si však z bezpečnostních důvodů nepřál uvést své jméno, má sice jednotka nejmodernější vybavení z celé české armády, ale na svých misích v horách paradoxně využívá i koně. „Někteří z nás to na nich válí, jako by se na nich narodili, pro mně to je ale vždycky utrpení,“ smál se elitní průzkumník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků