Hlavní obsah
 

Potlesk a slova díků. Vystrčila u letiště vítaly desítky lidí

Desítky lidí se shromáždily v sobotu dopoledne před letištěm v Praze-Kbelích, aby po návratu přivítaly delegaci na Tchaj-wan, kterou vedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za cestu sklidil Vystrčil pochvaly, ale také tvrdou kritiku. Čína se proti ní ostře vymezila a pohrozila, že za ni druhý nejvyšší český ústavní činitel „zaplatí vysokou cenu“.

 
Potlesk a slova díků. Vystrčila u letiště vítaly desítky lidí

Před bránou kbelského letiště se kolem půl desáté dopoledne shromáždilo asi 50 lidí, než delegace dorazila, rozrostl se počet na něco přes sto lidí. Měli vlajky České republiky či EU a transparenty, na nichž stálo „Děkujeme“.

Delegace odletěla z Tchaj-wanu do Frankfurtu v pátek večer středoevropského času strojem tchajwanských aerolinek China Airlines. Do ČR ji v sobotu přepravil vládní speciál.

Stroj v Praze dosedl po desáté hodině dopoledne, následovaly odběry kvůli testům na koronavirus. Před jedenáctou hodinou delegace letiště opustila.

Senátoři Miloš Vystrčil a Jiří Růžička a pražský primátor Zdeněk Hřib se zdraví s lidmi, kteří přišli k letišti ve Kbelích přivítat delegaci na Tchaj-wan

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Politici se kvůli bezpečnostním opatřením nemohli setkat s příznivci nablízko, ale u brány aspoň na chvíli vystoupili z aut a přes silnici se pozdravili. Po poledni by měl Vystrčil vystoupit na tiskové konferenci.

Na Tchaj-wan dorazila delegace minulý víkend. Kromě témat ekonomické spolupráce Vystrčil vyzdvihl také otázku svobody a demokracie a boje proti autoritářství a útlaku. Vystoupil v tchajwanském parlamentu a setkal se s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Čína cestu označila za otevřenou provokaci, jež není politikou české vlády a která způsobila újmu vzájemným vztahům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků