Hlavní obsah
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Vyšetřování exministra Kocourka se nehýbá, exmanželka se stáhla

Kriminalisté z Prahy-západ stále nemohou uzavřít případ odkloněných peněz bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Přestože se dá očekávat, že znovu státnímu zástupci navrhnou zastavit Kocourkovo stíhání v souvislosti se zatajením šestnácti miliónů korun před bývalou manželkou Olgou, chybí jim k tomu poslední krok – výpověď jednoho svědka. Jenže ten odmítl podat na policii vysvětlení a kauza tak uvízla na mrtvém bodě.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Vyšetřování exministra Kocourka se nehýbá, exmanželka se stáhla

Podle zjištění Práva je oním svědkem současný přítel Olgy Kocourkové, který už dokonce kvůli odmítnutí výpovědi bez udání zákonných důvodů dostal od policie pořádkovou pokutu ve výši deset tisíc korun (maximum je přitom až 50 tisíc).

„Zablokoval se nám poslední svědek. Chtěli jsme ho vyslechnout, ale odmítl vypovídat a podle policie bez zákonných důvodů. On neuvedl vůbec žádné. My se však domníváme, že vypovídat musí, proto mu byla udělena pořádková pokuta,“ řekl v pátek Právu dozorový státní zástupce z Prahy-západ Zdeněk Matula.

Svědek měl podle něj osvětlit vztahy Kocourkových a jejich případnou blízkost. Na sankci si nyní může stěžovat k soudu pro Prahu-západ, což zřejmě udělá a pak to bude znamenat další zdržení případu.

„Vidím to (zdržení) nejmíň na tři týdny,“ dodal státní zástupce. Ten přitom už dříve uvedl, že když mu policie dodá nový návrh na zastavení Kocourkova stíhání, tak mu na 95 procent vyhoví.

Nikdy souhlas nedala

Olga Kocourková před časem odmítla dát souhlas s obviněním bývalého manžela, což je podle všeho zásadní překážka pro to, aby Kocourkovo obvinění pokračovalo.

„Klientka nikdy nebyla o souhlas požádána a od prvního okamžiku upozorňovala na to, že se necítí být poškozenou a že by si měla policie nejprve vyžádat její souhlas, neboť ona dopředu avizuje, že ho nebude udělovat,“ uvedl advokát Kocourkové Karel Čelikovský.

Policie podle něj přesto bývalého ministra v květnu obvinila, a to z poškozování věřitele, za což mu hrozí až osmileté vězení.

Policie už jednou jeho stíhání zastavit navrhla, ale v srpnu jí žalobce vrátil spis k doplnění důkazů, jež by svědčily o tom, že Kocourkovi jsou „osobami blízkými“. Jedním z nich měl být podle informací Práva i výslech současného partnera Kocourkové.

„To odmítavé stanovisko dotyčného člověka souvisí s ústavními právy a s tím, zda někdo na základě toho, že se chce za každou cenu někam dobrat, může zatěžovat rodinné vztahy a vyžadovat informace týkající se soukromého života jedince,“ popsal důvod odmítnutí výpovědi partnera Kocourkové její advokát.

„On nechápe, proč by měl být vtahován do jakýchsi věcí, nechce se k tomu vyjadřovat a zastává názor, že jeho základním lidským právem je nevypovídat,“ upřesnil Čelikovský.

Kocourková už mezitím vzala zpět i svou civilní žalobu na bývalého manžela, v níž se domáhala poloviny z odkloněných peněz, tedy celkem osmi miliónů korun. Proč tak učinila, není dodnes jasné a i včera to nevysvětlil ani její advokát. Nechtěl nijak komentovat dotaz Práva, zda došlo k mimosoudní dohodě obou bývalých manželů.

„Klientka se prostě rozhodla, že už dále nechce zatěžovat své rodinné vztahy nějakými soudními spory. Dospěla k takovému rozhodnutí a my jsme dostali pokyn vzít žalobu zpět. Řízení už tedy bylo pravomocně zastaveno,“ dodal Čelikovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků