Hlavní obsah
Solární panely Foto: archiv, Právo

Vyrobili elektřiny jako pod kalifornským sluncem, ERÚ je podezírá z podvodu

Energetický regulační úřad (ERÚ) se domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to v neděli Česká televize (ČT). Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná.

Solární panely Foto: archiv, Právo
Vyrobili elektřiny jako pod kalifornským sluncem, ERÚ je podezírá z podvodu

Solárníci podle ERÚ mohou v Česku vyrábět elektřinu asi tisíc hodin ročně, tedy po dobu, kdy svítí slunce. Úřad teď vyšetřuje zhruba 1500 výrobců, kteří údajně pobírali takové dotace, na něž by potřebovali tolik svitu jako například v Kalifornii.

"Dali jsme podnět Státní energetické inspekci k okamžité kontrole těchto subjektů a zároveň jsme upozornili Nejvyšší státní zastupitelství, že může jít o trestný čin dotačního podvodu," uvedl Jiří Chvojka z ERÚ.

Pro inspektory je podle ČT klíčová hodnota 1200 hodin slunečního svitu ročně. Nad tímto limitem je prý 1574 výrobců. "Bude velmi těžké zjistit, zda to bylo vykázáno podvodným způsobem. My netvrdíme, že všechny subjekty, které nám z analýzy vyšly, jsou podvodníci," dodal Chvojka. Jména na seznamu znají jen úředníci, uvedla ČT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků