Hlavní obsah
Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Kremlík končí okamžitě, výpovědní lhůta se nekoná

Ministerstvo dopravy v pátek oznámilo, že bývalý ministr Vladimír Kremlík (za ANO) skončí okamžitě. Přehodnotilo tak původní stanovisko, podle něhož se na odvolaného člena vlády měla vztahovat dvouměsíční výpovědní lhůta.

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Kremlík končí okamžitě, výpovědní lhůta se nekoná

Resort přiznal, že měl v případě ministra za to, že na ministra coby vedoucího organizační složky státu má být pohlíženo v souladu se zákoníkem práce, vedle toho, že je ústavním činitelem.

Když se bývalí ministři i právníci nad takovýmto výkladem pozastavili, úřad postoj po konzultacích s ministerstvem práce přehodnotil.

Kremlíka navrhl premiér Andrej Babiš odvolat 20. ledna.

Situaci ministerstvo dopravy konzultovalo s ministerstvem práce. „Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,” oznámil v pátek resort s tím, že dva měsíční platy, na něž měl mít podle předchozího výkladu nárok, mu nebyly vyplaceny.

„Protože výpověď sama o sobě účinky nemá, bude ministerstvo postupovat nadále jen podle zákona o platu představitelů státní moci č. 236/1995 Sb,” oznámil resort.

„Takhle jsme postupovali i u předchozích ministrů dopravy, ale vzhledem k tomu, že ministr Kremlík si nepřevzal výpověď - která mu poté byla odeslána poštou - se začal řešit zákoník práce a otázka těch platů,“ upřesnil na dotaz Novinek mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Ti ostatní si to převzali hned, takže to nebylo třeba. Po konzultacích s MPSV budeme postupovat tak, že ministr dopravy je ústavní činitel a při konci působení na ministerstvu se to řeší jako u ústavního činitele a nikoli jako u zaměstnance,” uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků