Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vypínejte chytrý telefon, pokud nechcete být odposloucháváni, radí odborníci

Pokud vlastníte takzvaný chytrý telefon a nechcete být odposloucháváni, nepouštějte ho z dohledu a důležitá jednání veďte poblíž rušičky mobilního signálu. Právě takové je doporučení odborníků na odposlechovou techniku. S nástupem moderních technologií se totiž rozšiřují i možnosti jejich zneužití. Chytré telefony tak mohou kromě běžných funkcí plnit i úlohu nenápadného prostorového odposlechu a na svého majitele mohou vyzradit i mnohem víc.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vypínejte chytrý telefon, pokud nechcete být odposloucháváni, radí odborníci

Například k odposlouchávání dění v okolí telefonu stačí poměrně málo – nainstalovat předem do přístroje specializovaný software a pak už ho jen na dálku aktivovat. Odposlech pak probíhá formou běžného telefonního hovoru, který je ovšem na „napíchnutém“ telefonu nezjistitelný.

Dostat se alespoň na chvíli k cizímu telefonu a nainstalovat do něj speciální program přitom pro profesionály nepředstavuje žádnou nepřekonatelnou překážku.

„Stačí, když se třeba půjde člověk koupat, a na chvíli tak telefon ztratí z dohledu,“ řekl k tomu Právu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Druhou možností je pak podle něj podstrčit své oběti rovnou upravený telefon, například jako dárek.

Stačí 25 tisíc

Na trhu je hned několik firem, které se prodejem takového softwaru včetně jeho instalace do telefonu živí.

Ceny základního provedení začínají na několika tisícovkách korun. Například za 25 tisíc korun už zákazník dostane systém, který dokáže kromě prostorového odposlouchávání vytáhnout z telefonu i kompletní data o proběhlé SMS nebo e-mailové komunikaci, ale také lokalizovat jeho polohu podle GPS, odposlouchávat přímo telefonní hovory, nahlížet na dálku do kontaktů, galerie obrázků nebo do historie prohlížených webových stránek.

Jak se v místnosti dají za pomoci profesionální techniky najít odposlechy.

Foto: Novinky

Podle bývalého šéfa vojenské tajné služby a bezpečnostního experta Andora Šándora jde o techniku, po které se často sahá zejména v privátním sektoru.

„Pokud si chce například firma zajistit komparativní výhodu při velkém výběrovém řízení, kde jde o stovky miliónů, tak se to samozřejmě vyplatí a také se to používá. Konkurenti tak mohou zjišťovat, za kolik mají nabídky ostatní nebo jakou mají strategii,“ vysvětlil bývalý šéf vojenských rozvědčíků.

„Státní instituce si odposlechy i výpisy komunikace můžou opatřit standardně podle zákona u telefonních operátorů, ale pro svět byznysu je to velmi elegantní možnost, jak se k takovým věcem dostat,“ poznamenal Šándor.

Policie má na výběr

Černou práci pro firmy mohou dělat například specializované soukromé bezpečnostní agentury, které si mohou takovou techniku bez problémů dovolit. „Zákonná norma je slabá, a žádná kontrola bezpečnostních agentur tak neexistuje,“ konstatoval Šándor.

Prostorové odposlechy bez nutnosti dopředu na místo instalovat běžnou štěnici může využívat i policie nebo tajné služby. Pokud totiž mají detektivové soudní povolení k odposlouchávání např. kanceláře podezřelého, je už čistě na nich, jakou techniku si k tomu zvolí.

Bezpečnostní expert Andor Šándor

Foto: Milan Malíček, Právo

„Pokud je to povoleno soudem, tak policie není limitována provedením a záleží na ní, jaké technické prostředky bude volit. Může využít jakéhokoli technického prostředku, jaký má k dispozici,“ řekla k tomu Právu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Právem oslovený detektiv, který se nasazováním tzv. „uší“ zabývá, ale přínos prostorových odposlechů pomocí telefonů relativizuje. „Pokud má člověk telefon v kapse, tak z jednání není slyšet nic. Důležité také je, že odposlech je v takovém případě limitován výdrží baterky napíchnutého telefonu,“ poznamenal detektiv, který si nepřál být jmenován.

Podle něj je pro policii stále přínosnější umístit do sledovaného místa napevno klasickou štěnici, která vydrží své okolí monitorovat dlouhé hodiny a navíc mnohem kvalitněji.

Vyndání baterie – dříve spíše pověra

U dřívějších generací mobilních telefonů nebyla jejich aktivace na dálku možná, protože neumožňovaly instalaci nových programů a aplikací. I tak ale například byznysmeni nebo členové podsvětí dlouho při citlivých schůzkách vyndávali ze svých přístrojů baterii.

„Byla to spíše pověra než co jiného. Reálně to mohlo zabránit pouze odposlechu formou klasické štěnice v mobilu, která se dala instalovat v podstatě pouze do baterie,“ vysvětlil dřívější obrannou strategii Šándor.

V současné době by naopak vyndání baterie nechtěnému odposlechu na dálku pomohlo, stejně jako obyčejné vypnutí přístroje. Často se také při důležitých obchodních jednáních používají rušičky mobilního signálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků