Hlavní obsah
Ministr vnitra Ivan Langer chtěl zbavit mlčenlivosti i další policisty. Foto: Petr Hloušek, Právo

Výbor Sněmovny chce, aby expolicista promluvil o Krakatici

Sněmovní bezpečnostní výbor se ve čtvrtek usnesl, že požádá Sněmovnu o zbavení mlčenlivosti bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého. Ten se zabýval spisem Krakatice, který policie vedla proti kontroverznímu podnikateli Františku Mrázkovi. Výbor rovněž navrhne, aby ve Sněmovně vznikla k této kauze vyšetřovací komise.

Ministr vnitra Ivan Langer chtěl zbavit mlčenlivosti i další policisty. Foto: Petr Hloušek, Právo
Výbor Sněmovny chce, aby expolicista promluvil o Krakatici

Ministr vnitra Ivan Langer ve čtvrtek výboru navrhoval, aby požádal o zbavení mlčenlivosti i další lidi, kteří mohli přijít se spisem do styku. Šlo především o bývalé a současné policisty, ale také například o jeho předchůdce - Stanislava Grosse a Františka Bublana (oba ČSSD) či jeho samotného. Langerův návrh však neprošel.

Předseda výboru Bublan navrhne Sněmovně, aby se otázkou zbavení mlčenlivosti Tichého zabývala již příští úterý. Expolicista by poté mohl vypovídat nejen před policejní inspekcí, ale také před výborem. Jeho členové požadují, aby mohl promluvit i o vyšetřování případů uprchlých podnikatelů Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra.

Policista se chce bránit nařčení

Policista již dříve požádal o zbavení mlčenlivosti Langera s tím, že se chce bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Ministr mu ale nevyhověl. Vysvětlil to tím, že ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Policista ale požádal jako fyzická osoba.

Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl. Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků