Hlavní obsah

Vši ve školách pronikly až do Sněmovny, Heger doporučil lidovou medicínu

Poslanci ve čtvrtek v rámci interpelací řešili mimo jiné i problematiku vší, které se údajně hojně šíří ve školách. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) doporučil v boji proti drobným parazitům buď některý z prostředků dostupných v lékárnách, nebo lidovou medicínu, která využívá "zábaly hlavy v olejové pololázni".

Vši ve školách pronikly až do Sněmovny, Heger doporučil lidovou medicínu

"Vážený pane ministře, přestože nyní existuje mnoho závažnějších problémů, které je třeba řešit, obracím se na vás se záležitostí, která začíná stále častěji tížit nejen učitele a ředitele škol, ale také mnoho rodičů dětí v základních a mateřských školách. Jde totiž o vši," uvedla svou interpelaci poslankyně KSČM Ivana Levá.

"A to jen kvůli tomu, že se jiní rodiče o své děti nestarají anebo ne dostatečně," poznamenala poslankyně. V některých základních a mateřských školách se tak podle ní vši vyskytují celoročně. Ministra žádala o radu, jak pomoci školám s tímto "neřešitelným" problémem.

Problém se periodicky vrací

Ministr řekl, že na opakovaný výskyt je nejlépe upozornit místní hygieniky a spolupracovat při zásahu s pediatry. "Opravdu neexistuje nějaké totální řešení, které by bylo nějak jednoznačné," poznamenal.

Heger také uvedl, že výskyt vší je spíše esteticko-sociální problém nežli problém zdravotní. Podotkl, že vši nepřenášejí žádná významná onemocnění. "Problém se zcela periodicky vrací a myslím si, že jsme si ho všichni užili buď sami se sebou, nebo se svými dětmi. Já tedy rozhodně ano," přiznal ministr.

Ministerstvo podle něj v současné době nemá informace o hromadném výskytu vší. Podotkl, že ani v rámci direktiv EU o hlášení epidemií "vši nejsou sledovány".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků