Hlavní obsah

Vojenská rozvědka se shoduje s BIS ve zprávě o ruských agentech

Informace Bezpečnostní informační služby (BIS) ve své výroční zprávě potvrdí také vojenská rozvědka. Shoduje se s tvrzením BIS, že v loňském roce se ruští agenti snažili ovlivnit veřejné mínění proti plánované stavbě americké radarové základny v Česku.

Vojenská rozvědka se shoduje s BIS ve zprávě o ruských agentech

V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Výroční zprávu podle něj zveřejní Vojenské zpravodajství v pondělí.

Podle Bartáka lze v souvislosti s výstavbou radaru zájem zahraničních tajných služeb předpokládat. "Otázkou je, kam až mohou zajít," řekl. Vojenská rozvědka má podle něj informace o aktivitách nejen ruských, ale i dalších agentů.

Agenti se snažili kontaktovat politiky a média

BIS ve své zprávě ve čtvrtek uvedla, že se ruské zpravodajské služby loni snažily kontaktovat a ovlivňovat politiky a média, aby zvýšily odpor české veřejnosti k vybudování americké protiraketové základny. Podle ní mohou být tyto aktivity součástí dlouhodobé kampaně ruské strany s cílem narušit integritu Evropské unie a NATO a izolovat Spojené státy.

Ministra vnitra Ivana Langra (ODS) zpráva vážně znepokojila. Uvedl, že by se dokumentem mohla v blízké době zabývat i vláda. Sněmovní branný výbor si na 1. října pozval na jednání šéfy všech tří českých tajných služeb a chce po nich, aby poslancům vysvětlili situaci.

Hlavní smlouvu o radaru podepsali ministři zahraničí USA a Česka letos v létě. Vláda však zatím nemá zajištěnou podporu pro její ratifikaci v parlamentu.

V Česku stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle průzkumu agentury STEM po červencovém podpisu česko-americké smlouvy 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků