Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Vojenská policie zasahovala na generálním štábu

Vojenská policie v úterý zasahovala v budově Generálního štábu Armády ČR a v Prostějově. Stalo se tak v souvislosti s prověřováním úmrtí afghánského vojáka, k němuž došlo loni v říjnu.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Vojenská policie zasahovala na generálním štábu

Podle mluvčí generálního štábu Jany Zechmeisterové policisté vykonali některé úkony trestního řízení.

„V úterý 23. července 2019 provedla Vojenská policie na Generálním štábu AČR a v Prostějově některé úkony trestního řízení v souvislosti s prověřováním úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil v Afghánistánu v říjnu loňského roku,“ oznámila armáda stručně.

Podle informací ČTK jde o pokračování vyšetřování, které bylo spuštěno loni na podzim po úmrtí českého psovoda Tomáše Procházky na afghánské základně Šindánd v provincii Herát.

Rotný Tomáš Procházka

Foto: Armáda České republiky

Českého vojáka údajně zastřelil příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. List New York Times (NYT) poté v listopadu napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády tehdy zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují, stejně jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by měly být součástí tohoto prověřování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků