Hlavní obsah
Úly na letišti Hradčany v Ralsku, v nichž Sověti ukrývali stíhačky a další letadla (ilustrační foto) Foto: Michael Polák, Právo

Vnitro investuje v Ralsku 60 miliónů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku se chystají rozsáhlé opravy budov pro policejní pyrotechniky. Ministerstvo vnitra uzavřelo minulý týden smlouvu za 60 miliónů korun na rozvoj areálu. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných na internetu.

Úly na letišti Hradčany v Ralsku, v nichž Sověti ukrývali stíhačky a další letadla (ilustrační foto) Foto: Michael Polák, Právo
Vnitro investuje v Ralsku 60 miliónů

V Ralsku již od poloviny minulého století cvičili vojáci, centrum tam mají ale také policejní odborníci na výbušniny, kteří tam cvičí a skladují munici. Od začátku 90. let se vojenský újezd otevřel turistům.

„Je to areál, který využíváme, a byl budován na objem určité činnosti, ale ty se zněkolikanásobily, to znamená, že je potřeba areál dobudovat, aby splňoval všechny podmínky,“ řekl Právu šéf pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Žádný hluk ani prach

Jak vyplývá ze smlouvy, jedná se mimo jiné o nové ploty kolem skladu výbušnin, kamerový a zabezpečovací systém, záložní zdroj energie, úpravy cest v areálu, novou požární nádrž a studnu a opravu stávajícího nouzového krytu. Veřejnou zakázku v ralských Kuřívodech vyhrála pražská firma Betkon. Má za úkol i rozšíření a opravu objektů a stavbu nových budov.

Firma podle smlouvy nesmí okolní zástavbu obtěžovat například hlukem a prachem a o víkendu a svátcích překračovat povolené hranice hluku.

Vojenský prostor využívali do začátku 90. let vojáci okupační sovětské armády, pak vláda rozhodla o jeho zrušení. Ralsko se od té doby potýkalo s návaly vandalů a řada budov začala postupně chátrat.

Vojáci při mezinárodním cvičení výsadkářů pod názvem Sky Soldier II Hradčany v oblasti Ralska.

Foto: Milan Malíček, Právo

Co se týče sanace, odborníci se museli popasovat zejména s chemikáliemi, které na místě po sobě nechala sovětská armáda, která tam skladovala například chlór, naftu a letecký benzín.

Újezd je známý letištěm Hradčany, kde odborníci zaznamenali výrazné zatížení životního prostředí pozůstatky po východní armádě, zejména leteckým palivem je zamořená půda a podzemní vody.

Ralsko čekají také další úpravy, které nedávno přislíbila vláda v demisi, jde zejména o zbourání zchátralých budov. Peníze z demoličního programu mohly dříve čerpat pouze obce, vláda je chce rozšířit i na kraje.

Možné investice až 350 miliónů

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) hovořil v polovině března až o 350 miliónech korun, které bude možné čerpat.

Ralsko se nachází nedaleko Máchova jezera a spadá převážně do Libereckého kraje. Ten odhaduje náklady na demolice zhruba 175 budov na sto miliónů korun, letos má v rozpočtu kolem 20 miliónů.

Ačkoliv je Ralsko poznamenané působením armády, má o ně zájem hodně turistů, mohou zde totiž najít nedotčenou přírodu i historické památky. Trable jsou ale s nedostatečnou infrastrukturou.

Snímek z jednoho velkého mezinárodního vojenského cvičení v prostoru Ralsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků