Hlavní obsah
Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) Foto: Petr Horník, Právo

Vláda podpořila návrh zákona měnící strukturu státních zastupitelství

Vláda ve středu schválila návrh zákona o nejvyšším státním zastupitelství. Norma ruší vrchní státní zastupitelství a zřizuje specializovaný protikorupční útvar. Informovala o tom vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) Foto: Petr Horník, Právo
Vláda podpořila návrh zákona měnící strukturu státních zastupitelství

"Zákon přináší posílení nezávislosti struktury státního zastupitelství, ale i odpovědnosti jednotlivých státních zástupců. Jde o jednu z mých priorit z protikorupční strategie," sdělila vicepremiérka.

Projednávání normy se ve Strakově akademii zúčastnili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, uvedla ČTK.

Zákon, který do vlády předložilo ministerstvo spravedlnosti, počítá s posílením postavení nejvyššího státního zástupce, se zřízením specializovaného útvaru pro vyšetřování korupce, zrušením vrchních státních zastupitelství či zavedením Poradního sboru státního zastupitelství.

Speciální protikorupční úřad

Podle návrhu má být nejvyšší státní zástupce jmenován prezidentem na deset let bez možnosti znovujmenování. Odvolat ho nebude moci vláda, ale pouze kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Ostatní vedoucí státní zástupci, tedy okresní a krajští, budou jmenováni na základě výsledků výběrového řízení, pro jehož provádění budou stanovena jednoznačná kritéria. Také je bude moci odvolat pouze kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Úřad pro potírání korupce má podle návrhu vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství. Složka bude mít celorepublikovou působnost, bude se zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, dále závažnou finanční kriminalitou a závažnými zločiny úředních osob.

Jeho vedoucí, který bude ze zákona současně náměstkem nejvyššího státního zástupce, bude jmenován na deset let bez možnosti znovujmenování. Odvolat jej může také jen kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Místo čtyř stupňů pouze tři

Současnou čtyřstupňovou soustavu státních zastupitelství zákon v případě přijetí redukuje na tři stupně, a to zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Agenda bude převedena na Nejvyšší státní zastupitelství a v omezeném rozsahu i na krajská státní zastupitelství.

Nově by měl vzniknout jedenáctičlenný Poradní sbor státního zastupitelství, se kterým budou muset být projednány například návrhy na jmenování státních zástupců. Členství ve sboru bude neslučitelné s funkcí vedoucího státního zástupce a jeho náměstka. Zákon by poté, co jej schválí parlament, měl platit od 1. ledna 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků