Hlavní obsah
Ondřej Liška (SZ) Foto: Jan Handrejch, Právo

Vláda chce zatajovat platy a odměny úředníků, varují zelení

Kabinet Petra Nečase (ODS) chce přílepkem ke zdravotnické reformě zamezit zveřejňování platů a odměn státních úředníků. V pondělí na to upozornila Strana zelených. Přílepek v normě podle zelených ukrylo ministerstvo zdravotnictví.

Ondřej Liška (SZ) Foto: Jan Handrejch, Právo
Vláda chce zatajovat platy a odměny úředníků, varují zelení

Zelení v pondělí v tiskové zprávě informovali, že odhalili legislativní přílepek, jehož cílem je tajit výši odměn a platů vyplácených z veřejných zdrojů. Rezort zdravotnictví podle nich v rámci zdravotnické reformy ukryl v návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zdravotních službách, novelu o svobodném přístupu k informacím.

„Novela zakazuje zveřejňování platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů. Návrh zákona je již ve Sněmovně jako tisk 408 a byl schválen v prvním čtení,“ upozornili zelení. Lídr zelených Ondřej Liška to označil za skandální.

Inkrimimovaná pasáž v návrhu zákona (přidané zvýrazněno)

V § 8b zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění zákona č. 61/2006 Sb., odstavec 2 zní:

„(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotních služeb, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území.“.

Zdroj: Vládní návrh na vydání zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zdravotních službách, zákona o specifických zdravotních službách a zákona o zdravotnické záchranné službě

„Tento skandální pokus o přílepek ukazuje, jakým způsobem si současná vládní garnitura zvykla jednat s občany. Tajně a ve skrytu se snaží znemožnit kontrolu toho, jak nakládá s veřejnými prostředky, ač po občanech vyžaduje další a další utahování opasků. Je to exemplární snaha podvést voliče, pro kterou nelze najít omluvu,“ burcuje Liška.

Platy mají být veřejné, rozhodl před časem soud

Přímou odpovědnost podle zelených nese ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). „Měl by to tedy být on, kdo přizná pochybení a sám navrhne vyškrtnutí skandálního přílepku z navrhovaného znění zákona. Pokud tak neučiní, bude to jen další důkaz, že on i jeho TOP 09 brala svá slova o lepším hospodaření jen jako trik na voliče,“ vyzval člen vedení SZ Ladislav Vrchovský.

Zelení v této souvislosti připomněli, že Nejvyšší správní soud letos v květnu rozhodl o tom, že informace o odměnách a platech veřejných činitelů mají být veřejné. „Na základě tohoto rozhodnutí získala veřejnost informace o vyplácení vrcholných funkcionářů na ministerstvech a dalších státních organizacích hospodařících s veřejnými rozpočty,“ konstatovali zelení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků