Hlavní obsah
Zemřel za ideály své vlasti. To v roce 1969 napsali studenti šumperské průmyslovky na pietní místo ve vestibulu školy, kde také vybírali peníze na Zajícův pohřeb. Foto: Archiv Moniky Horsákové

Vítkov si připomene upálení Jana Zajíce

Student šumperské průmyslovky Jan Zajíc se před 45 lety (25. února 1969) upálil na Václavském náměstí v Praze, aby národ znovu probudil. Byl to druhý největší protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy hned po upálení Jana Palacha. U příležitosti výročí uspořádali studenti Gymnázia Šumperk ve spolupráci s občanským sdružením Pant putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce.

Zemřel za ideály své vlasti. To v roce 1969 napsali studenti šumperské průmyslovky na pietní místo ve vestibulu školy, kde také vybírali peníze na Zajícův pohřeb. Foto: Archiv Moniky Horsákové
Vítkov si připomene upálení Jana Zajíce

Aby se na Zajícův čin nezapomnělo, pořádá každý rok město Vítkov pietní vzpomínku u jeho hrobu a uděluje Ceny Jana Zajíce mimořádně úspěšným studentům. Letošní výročí tohoto vítkovského rodáka si lidé připomenou právě v pátek 21. února odpoledne.

Jan Zajíc

Foto: Archiv Moniky Horsákové

„O půl čtvrté akci zahájíme slavnostní vernisáží výstavy fotografií Dalibora Bednáře Lidé na pouti, pak se přesuneme na městský hřbitov k hrobu Jana Zajíce, kde se uskuteční pietní vzpomínka. V 17 hodin na městském úřadě předáme Ceny Jana Zajíce dvěma studentům,“ sdělil Právu vítkovský starosta Pavel Smolka (SNK ED). Upozornil, že akci poté slavnostně završí koncert kytarového mága Štěpána Raka.

Snímek z pohřbu Jana Zajíce

Foto: Archiv Moniky Horsákové

Oceněni letos budou dva studenti ve dvou kategoriích: do 15 a nad 15 let. „Cenu obdrží žák Základní školy Melč, třináctiletý Adam Straka, který zažívá obrovské úspěchy v motokrosu. Vyhrává soutěže mezinárodní i celorepublikové,“ popisoval starosta.

Druhým oceněným je vítkovský student sexty víceletého gymnázia Vít Mužík. „Od primy patří k nejlepším žákům školy a je úspěšný v řadě celorepublikových soutěží. V roce 2012 například získal prestižní cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského za celostátní vítězství v dějepisné olympiádě,“ upřesnil Smolka.

Putovní výstava

Aby se o Janu Zajícovi dozvěděla veřejnost co nejvíce, vytvořilo vloni ostravské občanské sdružení Pant dokument. Třináctiminutový snímek vznikl ve spolupráci se studenty na Slezské univerzitě v Opavě. Film se promítá ve školách v rámci dějepisu, zajímavé je v něm například to, že ukazuje Zajícovy dva sourozence. Konkrétně i to, jak se jeho bratr Jaroslav a sestra Marta vyrovnávali s jeho dobrovolným odchodem ze světa.

V letošním školním roce studenti semináře moderních dějin šumperského gymnázia vytvořili projekt putovní výstavy pro školy o Janu Zajícovi. Slavnostní vernisáž bude v prostorách Galerie Karolina Univerzity Karlovy v Praze v pondělí 24. února, na Moravě se uskuteční ve čtvrtek 27. února v Galerii mladých Vlastivědného muzea v Šumperku.

Sdružení Pant provozuje například i vzdělávací webový portál moderni-dejiny.cz, který se snaží učitelům, studentům a žákům zpopularizovat moderní historii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků