Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vítejte v úspěšné zemi, gratuloval velvyslancům Zeman

Prezident Miloš Zeman na nedělní schůzce se zahraničními velvyslanci pogratuloval diplomatům, že byli vysláni do úspěšné země a nejkrásnějšího města na světě. Na tradiční akci v předvečer státního svátku 28. října tak přivítal diplomaty téměř identickým projevem, jaký přednesl před rokem. Setkání s lídry diplomatických misí se zúčastnila i Zemanova manželka Ivana.

Prezident Miloš Zeman Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Vítejte v úspěšné zemi, gratuloval velvyslancům Zeman

Zeman v neděli v projevu v úvodní veřejné části schůzky v Rothmayerově sálu Pražského hradu stejně jako před rokem vyzdvihl kvality Česka. "Vítejte v úspěšné zemi, zemi, která má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, má stabilní ekonomický růst a nadto je zemí, která je velmi bezpečná," uvedl.

Prezident chválil i krásy Česka. "Když se scházím s novými velvyslanci, musejí přijmout fakt, že Praha je nejkrásnější město na světě. Bývají trochu nervózní, protože si myslí, že jejich hlavní města jsou taky krásná, ale protože jsou velvyslanci v Praze, tak souhlasí. Musí souhlasit. Žijeme v demokracii, ale demokracie má jistá omezení, jak víte," žertoval.

Balvo: Blahobyt pro lidi této země

Apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, který mluvil za diplomaty, poděkoval Zemanovi za milé přivítání a slova. "Pro mnohé z nás, včetně mě, je to první příležitost účastnit se tohoto každoročního setkání," řekl. Zmínil svou víkendovou procházku po pražské Letné a Petříně, kdy se mohl přesvědčit, že prezidentovy názory na krásy Prahy sdílejí lidé z celého světa.

Balvo se v projevu zastavil u skleněné mozaiky na katedrále sv. Víta. "Nesoustředím se ani na zobrazený výjev, ale uměleckou kvalitu jednotlivých částí různých velikostí a barev, které tvoří harmonický celek. Každý dílek má své místo a když chybí, dílo není dokonalé," uvedl. Stejný harmonický celek podle něj tvoří lidé po celém světě, které zastupovali na Hradě diplomaté. "Přejeme vám, aby lidé této země, kteří jsou součástí toho zázračného celku, žili v míru a blahobytu," uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků