Hlavní obsah
Martin Bursík se stal staronovým předsedou zelených. Foto: Lukáš Táborský, Právo

VIDEO: Bursík obhájil křeslo šéfa zelených, Kuchtová z vedení odchází

Vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík obhájil v sobotu post předsedy Strany zelených. Stalo se tak na republikovém sjezdu strany v Teplicích. Bursík vyhrál hned v prvním hlasovacím kole. Jeho největší soupeřka Dana Kuchtová nakonec ani neobhájila post č. 2 a z vedení strany odchází. Sobota byla triumfem tzv. bursíkovského křídla. Do vedení byli zvoleni také ministr školství Ondřej Liška a poslankyně Kateřina Jacques.

Martin Bursík se stal staronovým předsedou zelených. Foto: Lukáš Táborský, Právo
VIDEO: Bursík obhájil křeslo šéfa zelených, Kuchtová z vedení odchází

Na předsedu kandidovalo celkem šest lidí. Zvolení Bursíka se ale očekávalo.

Martin Bursík v krátkém projevu po oznámení výsledku poděkoval všem, kdo ho volili a všechny ostatní vyzval, aby výsledek hlasování respektovali a do budoucna ho podporovali. Závěrem poděkoval i svému nedávno tragicky zesnulému bratru.

Výsledky volby předsedy:
Martin Bursík227 hlasů
Dana Kuchtová109 hlasů
Jan Linhart4 hlasy
Milan Příbramský3 hlasy
Jiří Růžička2 hlasy
Šestý kandidát Arnold Nowak nezískal žádný hlas.
Celkem bylo odevzdáno 349 volebních lístků, 4 prázdné.

Kuchtová odchází z vedení

Sjezd později pokračoval volbou prvního místopředsedy. Jako protikandidát se dosavadní Bursíkově zástupkyni Kuchtové postavil ministr školství Ondřej Liška a ziskem 212 hlasů ji o post ve vedení strany připravil. Exministryně dostala 122 hlasů.

:. Dana Kuchtová a Martin Bursíkfoto: Právo/Lukáš Táborský

Kuchtová dala už dříve na srozuměnou, že o jinou funkci ve vedení strany nemá zájem. Exministryně po hlasováních řekla, že jejich výsledky respektuje a bude v konstruktivní opozici. Varovala ale, že pokud se předsednictvo nepoučí z výhrad oponentů, bude krize ve straně přeprogramovaná a objeví se později.

:. Ondřej Liškafoto: Právo/Lukáš Táborský

Bursíkův triumf

Zelení ovšem chtěli v sobotu zvolit celé předsednictvo a tak hlasování pokračovalo i po 22. hodině. To byla druhou místopředsedkyní zvolena poslankyně Kateřina Jacques. Získala 207 z celkových 297 delegátských hlasů a s velkým odstupem porazila Martina Tichého.

Jako posledního ze tří místopředsedů nejmenší vládní strany zvolili delegáti sjezdu v Teplicích náměstka brněnského primátora Martina Andera, a to 177 hlasy. Krátce po půlnoci to oznámila volební komise.

Sobota tedy byla velkým triumfem takzvaného bursíkovského křídla. Ve vedení strany zasednou přední sympatizanti staronového předsedy.

V neděli se pak očekává ostrý boj před volbou o změně stanov. Bursík chce podřídit Republikovou radu, která má doposud vlastní vedení, předsednictvu.

Diskuze s nařčeními z obstrukcí

Pozdně odpolední volbě předsedy předcházela pestrá názorová diskuze delegátů, přičemž padala i obvinění z obstrukcí a protáhování.

V projevech se delegáti vyjadřovali k výsledkům zelených ve vládě, ale také k vnitrostranickým sporům. Několik nových členů strany promluvilo, aby dokázali, že mezi zelené nevstoupili kvůli navýšení hlasů pro současného předsedu, jak tvrdí jeho opozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků