Hlavní obsah
Náměstek ministryně obrany Martin Barták (vpravo) a šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering po podpisu smlouvy. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

VIDEO: Američané za souhlas s radarem dají české vědě 600 000 dolarů

Šéf americké agentury pro protiraketovou obranu, generál Henry Obering v pátek oznámil, že Spojené státy dají 600 tisíc dolarů (zhruba 12 miliónů korun) na podporu prvních tří českých vědeckých projektů. Podporu vědě slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radarového systému.

Náměstek ministryně obrany Martin Barták (vpravo) a šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering po podpisu smlouvy. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
VIDEO: Američané za souhlas s radarem dají české vědě 600 000 dolarů

V užším výběru pro poskytnutí grantu bylo osm projektů v oblastech, jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika a medicína. Předložily je Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy.

Obering přijel do Prahy podepsat dohodu o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany. Jedná se o takzvanou Rámcovou dohodu, která úzce souvisí s výstavbou radarové základny na území České republiky.

Smlouvu za českou stranu podepsal náměstek ministryně obrany Martin Barták. Dohoda umožní, aby se Češi podíleli na dalším vývoji celého projektu.

Osud radaru mají v rukou zákonodárci

Rámcovou dohodu schválila vláda počátkem října a vzhledem k tomu, že nejde o natolik závažný dokument, jako vlastní smlouva o umístění radarové základny v Brdech, či smlouva SOFA, která upravuje právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA na území České republiky, není k její ratifikaci potřeba souhlas zákonodárců.Dvě "hlavní radarové smlouvy" musí ještě schválit obě komory parlamentu. Senát se jimi bude zabývat ve svém novém složení patrně na prosincovém plénu, Sněmovna jejich projednávání započala na říjnové schůzi, ale debatu následně přerušila a smlouvy se již na pořad jednání nedostaly. Zatím proto není jisté, kdy budou poslanci o radaru hlasovat.

Generál Obering v pátek od ministryně obrany Vlasty Parkanové obdržel vyznamenání Kříž obrany státu ministra obrany České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků