Hlavní obsah

Většina lidí nechce vracet majetek církvím

Více než polovina lidí (55 procent) si myslí, že by se církvím neměl vrátit bývalý majetek. Zhruba stejný počet občanů (56 procent) nepokládá církve za užitečné instituce. Vyplývá to z únorového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM), jehož se zúčastnilo 1222 respondentů. V otázce círekvních restitucí se zatím vždy mírná většina Čechů vyslovila proti navracení majetku.

Většina lidí nechce vracet majetek církvím

Za užitečné instituce pokládají církve především sympatizanti KDU-ČSL, u nichž tento názor jasně převládá (87 procent). Stoupenci lidovců si také myslí, že bývalý majetek církví jim má být navrácen (79 procent).

Příznivci ODS a Strany zelených nezastávají tak jednoznačné názory, i když více než dvoupětinový podíl přívrženců obou stran se domnívá, že církve jsou užitečné (45 a 44 procent) a majetek by jim měl být vrácen (47 a 48 procent).

.: Kliknutím na graf jej zvětšíte do původní velikosti

Sympatizanti levicových stran, zejména KSČM, jsou naopak nejméně přesvědčeni o užitečnosti církví a prospěšnosti navrácení majetku.

Přesto stojí za pozornost, že přibližně třetina (30 procent) příznivců KSČM je přesvědčena o užitečnosti církví a zhruba stejný podíl (28 procent) si myslí, že by jim majetek měl být vrácen.

Užitečnost církví a vracení jejich majetku podle stranických preferencí (v %)
církve jsou užitečnévrátit majetek
ODS4547
KSČM3028
ČSSD3637
KDU-ČSL8779
SZ4448
Zdroj: STEM

Debaty o nárocích církví na navránení jejich bývalého majetku se v poslední rozproudily v souvislosti s nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu ohledně vlastnických sporů státu a římskokatolické církve v případě chrámu sv. Víta. [celá zpráva]

Průzkum STEM proběhl ještě před zveřejněním tohoto verdiktu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků