Hlavní obsah
Ratměřice Foto: Volfík René, ČTK

Vesnicí roku 2010 jsou Ratměřice na Benešovsku

Vesnicí roku 2010 České republiky se stala obec Ratměřice na Benešovsku. Vedle prestižního titulu obdrží i dva milióny korun na svůj další rozvoj. Do 16. ročníku soutěže se letos přihlásilo rekordních 361 vesnic ze 13 krajů České republiky. Vítěz byl v sobotu vyhlášen v rámci mezinárodního folklorního festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku.

Ratměřice Foto: Volfík René, ČTK
Vesnicí roku 2010 jsou Ratměřice na Benešovsku

Druhé místo obsadil městys Koloveč z Domažlicka, třetí pak obec Hlavnice z Opavska. Ratměřice je obec s 260 obyvateli. Soutěže Vesnice roku se letos zúčastnila popáté.

"Návštěvníky bych určitě pozval na spoustu kulturních aktivit, které pořádáme, ale určitě i do zámeckého parku, kde jsou krásné sekvojovce obrovské. Máme i minimuzeum hasičské techniky. Zkrátka si myslím, že by se u nás neměl turista nudit," řekl starosta Viktor Liška.

Až dvoumiliónovou dotaci obec využije například na přestavbu sportovního areálu a budovy obecního úřadu, opravu komunikací.

Vesnicí roku 2010 se staly Ratměřice. Na snímku je kostel svatého Havla.

Foto: Volfík René, ČTK

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995 a vyhlašuje ji ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Přihlásit se do ní mohou všechny vesnice, které mají maximálně 5250 obyvatel.

"Soutěž sama o sobě je úspěšná právě tím, že obce mají zájem se zapojit do toho soutěžení mezi sebou, získávat zkušenosti, co se v jednotlivých obcích dá udělat a finanční odměna není jediná motivace. Motivace je v tom, aby ukázaly, co je v jejich obci specifické oproti těm ostatním," řekl  ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. V každé správné vesnici by podle něj neměla chybět hospoda. "Právě zde se lidé scházejí, pořádají zde různé akce a pokud i v té nejmenší vesnici není možné, kde se sejít, tak ta sounáležitost potom chybí," doplnil.

Loňského ročníku soutěže se zúčastnilo 325 obcí. Vítězem celostátního kola se stala a celkovou dvoumilionovou dotaci získala obec Tučín na Přerovsku. "Do Ratměřic když zavítáte, tak vás to chytne za srdce, cítíte se tam dobře. Ti lidé tam žijí, snaží se spolupracovat, je to úplně perfektní. Věnují se historii, současnosti i budoucnosti," doplnil člen hodnotící komise a starosta loňské vítězné obce Jiří Řezníček.

Na soutěži spolupracují také Kancelář prezidenta republiky, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo kultury, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Folklórní sdružení ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků