Hlavní obsah
Poslední rozloučení se Zdeňkem Škarvadou Foto: Petr Sznapka, ČTK

Veřejnost i armáda se loučily s válečným veteránem Škarvadou

Ve Slezské Ostravě proběhlo v úterý poslední rozloučení s brigádním generálem ve výslužbě a někdejším stíhacím pilotem britského královského letectva Zdeňkem Škarvadou. Držitel mnoha vyznamenání zemřel 11. května ve věku 95 let.

Poslední rozloučení se Zdeňkem Škarvadou Foto: Petr Sznapka, ČTK
Veřejnost i armáda se loučily s válečným veteránem Škarvadou

Na pohřbu s vojenskými poctami na něj všichni vzpomínali jako na dobrosrdečného, velmi skromného a i přes pohnutý a těžký životní osud optimistického člověka.

"Poznal jsem ho jako vynikajícího vojáka, jako vynikajícího člověka, to mi zůstane hlavně v paměti. Vím, že měl strašně těžký život a prožil si strašné věci, především v průběhu druhé světové války, ale bohužel i po ní," řekl novinářům ministr obrany Vlastimil Picek.

Zdeněk Škarvada na snímku z roku 2007.

Foto: Dan Krzywoň , ČTK

Smuteční obřad zahájily přelety letounů JAS-39 Gripen a L-159. Zazněly i Škarvadovy oblíbené písně v podání kapely Ondráš, která zahrála například skladby Škoda lásky nebo Vinohrady, vinohrady. Obřad ukončila klasická melodie hraná na trubku Večerka a česká státní hymna. "Zdeněk byl kamarádský člověk," vzpomínal na Škarvadu válečný veterán Emil Boček. "Když slavil 95 roků, tak jsem mu tady byl v Ostravě popřát, a to bylo naposled, kdy jsem se Zdeňkem mluvil."

Létal s Třistadesítkou

Rodák z Olešnice na Blanensku nastoupil v roce 1935 na Vojenské letecké učiliště v Prostějově, kde o dva roky později složil přísahu jako pilot. V roce 1939 odešel do Polska a následně přes Sovětský svaz do Velké Británie. Sloužil u 310. perutě RAF.

V roce 1942 byl sestřelen. Zbytek války strávil v německém zajetí. Po válce byl jmenován štábním kapitánem letectva, velitelem 8. leteckého pluku a velitelem výcvikové letky Vojenské letecké akademie. V roce 1950 byl z politických důvodů propuštěn z armády, poté pracoval v hornictví a jako horník byl zaměstnán i v podzemí Dolu Zárubek.

Škarvadovo heslo bylo: Nevzdávat se

Škarvada byl držitelem medaile Za hrdinství, kterou dostal v roce 1997. O tři roky později byl jmenován brigádním generálem. Byl rovněž držitelem řady válečných vyznamenání, která byla vystavena ve smuteční síni. V roce 2007 se stal také čestným občanem Ostravy.

Ve zcela zaplněné smuteční síni ve Slezské Ostravě se lidé naposledy rozloučili s brigádním generálem ve výslužbě a bývalým stíhacím pilotem britské královské letky (RAF) Zdeňkem Škarvadou.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

"Udělení čestného občanství si vážím. Je to pro mě pocta. Cením si toho skoro víc než předchozích ocenění," řekl tehdy Škarvada, který své působení v Ostravě označil za ironii osudu. "Před válkou jsem v Ostravě nikdy nebyl. Znal jsem ji jen z místopisu ze školy," vzpomínal tehdy Škarvada, který za svůj život pilotoval přes 50 typů letadel a jehož heslem bylo: Nevzdávej se!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků