Hlavní obsah
Střední průmyslová škola Na Třebešíně Foto: Lucie Fialová, Právo

Vedení průmyslovky na Třebešíně selhalo, konstatovala inspekce

Vedení Střední průmyslové školy Na Třebešíně selhalo, neboť o šikaně i problémech s kvalitou výuky vědělo a situaci neřešilo. Pochybení konstatovala Česká školní inspekce, která na základě několika stížností školu prověřovala. Pedagožka, která byla terčem nevybíravých útoků několika žáků, začátkem února zemřela.

Střední průmyslová škola Na Třebešíně Foto: Lucie Fialová, Právo
Vedení průmyslovky na Třebešíně selhalo, konstatovala inspekce

Inspekce, která provedla ve škole mimořádnou kontrolu, konstatovala, že tehdejší ředitel František Bártl od října 2015 věděl „o nevyhovující úrovni výuky a také o déle trvající nekázni žáků, která v důsledku neřešení celé záležitosti vyústila až v napadání učitelky”.

Žádné účinné kroky prý vedení školy nepodniklo ani poté, co byla šikana pedagožky oznámena samotnými žáky. Ti předali jedné z učitelek videozáznam, na němž trojice žáků zesnulou pedagožku šikanuje.

„Náznaky úderů pěstí v těsné blízkosti obličeje učitelky, neartikulovaný řev před jejím obličejem, zesměšňující posunky, bránění v odchodu ze třídy zatarasením dveří lavicí,” shrnula inspekce. O závěrech šetření ve čtvrtek na tiskové konferenci referoval i ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

„Škola nezačala případ šikany šetřit, nepřijala žádná bezprostřední opatření vedoucí k jejímu zamezení a nepřijala ani žádná opatření na ochranu pedagožky,” uvádí zpráva inspekce.

Pozastavila se i nad tím, že škola nechala pedagožku v dané skupině dále vyučovat. Vedení vědělo také o zdravotních obtížích učitelky angličtiny, které pravděpodobně měly za následek zhoršení kvality výuky.

František Bártl - ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze

Foto: Petr Hloušek, Právo

Podle inspekce tak došlo k porušení školského zákona. Opírala se mimo jiné o videozáznamy, na nichž byla šikana zaznamenána. Ředitel Bártl byl koncem února odvolán. Jak Zatloukal připomněl, kdyby k odvolání nedošlo, inspekce by jej navrhla.

Inspekce se ve zprávě zabývala i kvalitou výuky anglického jazyka, na jejíž nízkou úroveň si žáci stěžovali. V prvním pololetí školního roku 2015/2016 se výrazně zhoršila. Žáci upozorňovali na pozdní příchody učitelky i neměnné téma probírané látky.

Chyby odhalila i hospitace a vedení školy s nimi bylo seznámeno. Ani v tomto případě však vedení nezjednalo nápravu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků