Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: John Javellana, Reuters

Vědci objevili novou metodu pro rychlou diagnózu otravy metanolem

Vědci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) v Brně ve spolupráci s lékaři z Nemocnice s poliklinikou Havířov vyvinuli unikátní metodu pro rychlou diagnostiku otravy metanolem za pomoci stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru.

Ilustrační foto Foto: John Javellana, Reuters
Vědci objevili novou metodu pro rychlou diagnózu otravy metanolem

„Výsledky jsou během několika minut, což může výrazně snížit dobu mezi přijetím pacienta a zahájením léčby,“ sdělil Právu ve čtvrtek Jakub Ondroušek z uvedené společnosti.

Uvedl, že otravu metanolem je obecně velice obtížné rozpoznat, protože v úvodní fázi intoxikace nejsou patrné žádné specifické příznaky a vyskytuje se pouze mírná opilost.

„Dramatická změna v těle nastává během přeměny metanolu na kyselinu mravenčí, což typicky nastává v rozmezí 6 až 24 hodin od požití závadného alkoholu,“ uvedl Ondroušek.

Pokud se pacienti dostanou do nemocnice v pozdních stádiích otravy, bývají hladiny metanolu v krvi již velmi nízké. V těchto stádiích je totiž velká část metanolu konvertována právě na kyselinu mravenčí.

„Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližně 1-2 minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ popisuje objev jeho hlavní autor Petr Kubáň.

Kyselina mravenčí jako indikátor otravy

Výhodou nové, kapilárně elektroforetické metody je jednoduchost, malá spotřeba vzorku - stačí několik mikrolitrů zředěného krevního séra, a vysoká rychlost. Oproti stávajícím metodám, například plynové chromatografii, dostupné pouze ve vybraných toxikologických laboratořích, odpadá transport vzorků krve, derivatizace a úprava vzorku krve, která vždy znamená značnou časovou prodlevu.

„Každá hodina, po kterou je postižený vystaven nebezpečně vysoké hladině kyseliny mravenčí, zvyšuje riziko závažného poškození organismu a trvalých následků. Včasné zahájení adekvátní léčby a určení doby jejího trvání na základě monitorování hladiny jak metanolu, tak zejména kyseliny mravenčí se jeví jako optimální postup,“ dodává primář havířovského ARO Robert Bocek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků