Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: John Javellana, Reuters

Vědci objevili novou metodu pro rychlou diagnózu otravy metanolem

Vědci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) v Brně ve spolupráci s lékaři z Nemocnice s poliklinikou Havířov vyvinuli unikátní metodu pro rychlou diagnostiku otravy metanolem za pomoci stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru.

Ilustrační foto Foto: John Javellana, Reuters
Vědci objevili novou metodu pro rychlou diagnózu otravy metanolem

„Výsledky jsou během několika minut, což může výrazně snížit dobu mezi přijetím pacienta a zahájením léčby,“ sdělil Právu ve čtvrtek Jakub Ondroušek z uvedené společnosti.

Uvedl, že otravu metanolem je obecně velice obtížné rozpoznat, protože v úvodní fázi intoxikace nejsou patrné žádné specifické příznaky a vyskytuje se pouze mírná opilost.

„Dramatická změna v těle nastává během přeměny metanolu na kyselinu mravenčí, což typicky nastává v rozmezí 6 až 24 hodin od požití závadného alkoholu,“ uvedl Ondroušek.

Pokud se pacienti dostanou do nemocnice v pozdních stádiích otravy, bývají hladiny metanolu v krvi již velmi nízké. V těchto stádiích je totiž velká část metanolu konvertována právě na kyselinu mravenčí.

„Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližně 1-2 minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ popisuje objev jeho hlavní autor Petr Kubáň.

Kyselina mravenčí jako indikátor otravy

Výhodou nové, kapilárně elektroforetické metody je jednoduchost, malá spotřeba vzorku - stačí několik mikrolitrů zředěného krevního séra, a vysoká rychlost. Oproti stávajícím metodám, například plynové chromatografii, dostupné pouze ve vybraných toxikologických laboratořích, odpadá transport vzorků krve, derivatizace a úprava vzorku krve, která vždy znamená značnou časovou prodlevu.

„Každá hodina, po kterou je postižený vystaven nebezpečně vysoké hladině kyseliny mravenčí, zvyšuje riziko závažného poškození organismu a trvalých následků. Včasné zahájení adekvátní léčby a určení doby jejího trvání na základě monitorování hladiny jak metanolu, tak zejména kyseliny mravenčí se jeví jako optimální postup,“ dodává primář havířovského ARO Robert Bocek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků