Hlavní obsah
Předseda Věcí veřejných Radek John Foto: Petr Hloušek, Právo

Věci veřejné mají dalšího rebela, Novotný nechce podpořit rozpočet

Věci veřejné mají ve svých řadách dalšího rebela, který se vzpírá proti jejich interní smlouvě, která poslancům v případě neposlušnosti hrozí miliónovými pokutami. Poslanec VV a někdejší senátor Josef Novotný si postavil hlavu u nejdůležitějšího schvalování roku, a to státního rozpočtu. Vadí mu například, že rozpočet nepočítá s příjmy z hazardu, i to, jak ministerstvo financí rozhoduje o odpouštění částek k vrácení u chybně využitých státních dotací.

Předseda Věcí veřejných Radek John Foto: Petr Hloušek, Právo
Věci veřejné mají dalšího rebela, Novotný nechce podpořit rozpočet

Novotný ve středu při projednávání této normy v dolní komoře řekl, že z uvedených důvodů možná v závěrečném čtení návrh státního rozpočtu nepodpoří. Vládní strany ale mají ve dvousetčlenné Sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců.

Novotný podepsal smlouvu "o poslušnosti" s klubem VV, ze které mu hrozí sankce sedm miliónů korun. Je však přesvědčen, že v tomto případě ji po něm klub vymáhat nebude. Smlouvu o stranické poslušnosti museli před volbami podepsat kandidáti za VV. Zavázali se v ní, že budou vydávat prohlášení pouze v souladu se stanoviskem vedení poslaneckého klubu. Podle něj budou také hlasovat. Jenže vymahatelnost pokuty je podle právních expertů sporná, spíše nulová.

Novotný tvrdí, že podle jeho zjištění se při odpouštění požadavku na vrácení zneužitých dotací odehrávají na ministerstvu financí podvody. Jako příklad uvedl firmu, která obdržela dotaci od ministerstva pro místní rozvoj, ale porušila přitom podle něj veškerá závazná pravidla. Finanční úřad nařídil dotaci vrátit a firmě navíc vyměřil penále. Ministerstvo financí naproti tomu penále odpustilo, z dotace uhradilo dlužné daně a zbytek dotace ještě firmě vrátilo. Novotný se domnívá, že takto stát ročně odpouští peníze v objemu řádově miliard korun.

"Jsme v banánové republice?"

"Kde to jsme? Jsme už skutečně někde v banánové republice? A jestli toto nevyřešíme, tak já nebudu podporovat rozpočet, který nepočítá například s příjmy z hazardu," řekl Novotný. Kvůli vrácené dotaci podal trestní oznámení.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu od řečnického pultíku odpověděl, že nezná podrobnosti konkrétního případu, o kterém poslanec Novotný mluvil. Slíbil však, že mu podá podrobnou informace. Připustil, že v případě dotací může rozkladová komise ministerstva zmírnit tvrdost postihu například v případě, kdy se kolaudace stavby zpozdí třeba o týden.

VV již dříve způsobil vrásky jejich poslanec Stanislav Huml, který předem odmítl zákon o třetím odboji, byť jej koalice zanesla do vládního programu. Vedení strany ale celou záležitost s Humlem urovnalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků