Hlavní obsah
 

Ve Vrběticích vybuchl sousední sklad, řekl Stropnický. Areál už ale měl být čistý

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku ve středu ráno vybuchl sklad, který je asi 150 metrů od místa původní říjnové exploze a pronajímá si jej stejná firma Imex Group. Novinářům ve Sněmovně to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Sklad podle něj hoří vysokým plamenem, příčiny výbuchu nejsou známy. V neděli přitom pyrotechnici oznámili, že areál byl vyčištěn.

 
Ve Vrběticích vybuchl sousední sklad, řekl Stropnický. Areál už ale měl být čistý

Exploze se ozývaly i večer. Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové šlo o objekt číslo 12, který měla pronajatý společnost Imex Group. Stejná firma si pronajímala sklad číslo 16, který vybuchl v polovině října.

Armáda podle Stropnického ve středu kontrolovala místo pomocí vrtulníku, protože k centru výbuchu se nemohla jinak přiblížit.

"Je to sklad, který se podařilo identifikovat. Je zhruba 150 metrů od toho původního, který explodoval. Už k žádným explozím nedochází, ale sklad hoří poměrně vysokým plamenem," řekl ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka ještě dopoledne hovořil o tom, že příčinou výbuchu je sesuv kráteru, který se vytvořil pod místem původního výbuchu.

Areál měl být vyčištěn, budova byla zkontrolovaná

V neděli přitom zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková oznámila, že část areálu ve Vrběticích, kde v říjnu explodoval muniční sklad, je vyčištěna, aby v následujících dnech mohl začít odvoz munice z dalších skladů.

"Vše je nachystané, vypáskované a vykolíkované," uvedla tehdy Kozumplíková. [celá zpráva]

Podle Stropnického byla v minulých dnech otevřena a zběžně zkontrolována i samotná budova, která explodovala ve středu ráno. Nic prý nenaznačovalo tomu, že by objekt mohl vybuchnout.

Okolí muničního areálu ve Vrběticích

Foto: Jiří Růžička, Právo

Příčiny výbuchu nejsou známy. Podle Stropnického zřejmě bude vyloučena varianta, že by explozi způsobila munice, která byla rozmetána během říjnového požáru. Není jasné, jestli mohla exploze souviset s řízenými odpaly, které se v areálu v minulých dnech dělaly.

Dělají z nás hlupáky, zlobí se místní

„Dělají z nás hlupáky! Nic než hlupáky. Každý, kdo tu bydlí, viděl a slyšel, že ten dnešní výbuch ráno byl úplně někde jinde, žádný sesuv kráteru. Dělají z nás hlupáky, kteří nevidí? Neslyší? Bylo to jasné už podle intenzity a razance. A pak, rozváželi policajtům neprůstřelné vesty,“ pohoršil se Rostislav Kašša z Vrbětic.

„To nebylo nic, co by bylo rozházené někde po příkopech, buchl další sklad. A nás uklidňují. Lidé, které evakuovali, si ani nepobrali léky, neřekli jim, na jak dlouho jdou z domu pryč, a teď povídají něco o tom, že nelétají šrapnely!“ reagoval na Stropnického snahu uklidnit emoce slovy, že lidem nelétají šrapnely mezi domy. [celá zpráva]

Kašša také popsal zkušenost z prvního výbuchu muničáku u Vrbětic. „Ukazovali jsme i premiérovi Sobotkovi, že půl kila železa doletělo po explozi až na zahradu ve Vlachovicích. Tak jo, všechno to zamlčeli, nikde ani zmínka. Tak nelétají šrapnely?“ zeptal se Kašša.

Lidé z okolí si již další skladování munice v areálu nepřejí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků