Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ve Středočeském kraji by zvítězila ČSSD

Podle bleskového průzkumu agentury STEM pro Českou televizi mají v nadcházejících krajských volbách ve středočeském regionu největší podporu ČSSD a ODS následovány komunisty a zelenými. Do krajského zastupitelstva by se mohly dostat i dvě menší volební formace. Průzkum byl připraven pro čtvrteční debatu uchazečů o post krajského hejtmana.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Ve Středočeském kraji by zvítězila ČSSD

Podle preferencí rozhodnutých voličů se největší podpoře těší ČSSD, kterou by volilo 29,9 procent lidí. Následují občanští demokraté s podporou 27,9 procenta. Komunisty by volilo 17,7 procenta, zelené preferuje devět procent respondentů. Šanci na překročení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do zastupitelstva může mohou mít i dvě menší uskupení - Nezávislí starostové a Strana zdravého rozumu.

O konání krajských voleb ví čtyři pětiny dotázaných. Rozhodnuto jít k volbám je 56 procent dotázaných, čtvrtina lidí ještě neví, zda se voleb zúčastní. K urnám chtějí přijít zejména voliči ODS a KSČM.

Preference rozhodnutých voličů ve Středočeském kraji (v %)
ČSSD
29,9
ODS
27,9
KSČM
17,7
Strana zelených
9
Nezávislí starostové
3,8
Strana zdravého rozumu
2,9
Zdroj: STEM

Polovina respondentů se domnívá, že výsledky krajských voleb mohou výrazně ovlivnit kvalitu a podmínky jejich života. Vedle kvality školství a vzdělání lidé ve Středočeském kraji nejlépe hodnotí dostupnost pracovních míst, podmínky pro malé a střední podnikatele a stav životního prostředí. Za největší problémy oproti tomu považují korupci úředníků a prevenci kriminality. Lidem také vadí hustota dopravy.

Oproti volbám v roce 2004 se podle výzkumu zhoršil zejména stav silnic. Ke zlepšení došlo v dostupnosti veřejné dopravy a školství.

Průzkumu, který proběhl od 28. do 30. září, se zúčastnilo přes šest stovek obyvatel Středočeského kraje starších 18ti let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků