Hlavní obsah
 

Vandalský čin, který nezůstane bez odezvy, ohradili se Rusové proti přesunu Koněva

Ruská ambasáda se v pátek ohradila proti „vandalskému činu odvázaných municipálních představitelů”, jak popsala odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, k němuž v pátek přistoupila Praha 6. Její zastupitelstvo rozhodlo o přesunutí sochy již loni v září.

 
Vandalský čin, který nezůstane bez odezvy, ohradili se Rusové proti přesunu Koněva

Ambasáda v prohlášení, které zveřejnila na svých facebookových stránkách, uvedla, že přesun sochy je cynický, neboť se tak děje v předvečer 75. výročí konce druhé světové války, což si Rusové připomínají jakožto Vítězství nad nacismem.

„Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský a který je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993,” konstatovala ambasáda, které se zjevně dotkl komentář, jímž odstraňování sochy okomentoval na Facebooku starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

Ten přistavený jeřáb u maršálova pomníku komentoval slovy: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.”

Ambasáda se rozhodla protestovat i u ministerstva zahraničí a naznačila, že odstranění pomníku „nezůstane bez odezvy”.

Odstraňování sochy maršála Koněva z parku v Praze 6 Bubenči.

Foto: Milan Malíček, Právo

Praha 6 o odstranění pomníku rozhodla již dříve s tím, že bude zapůjčen do Muzea paměti 20. století, jehož vznik je plánován. Na jeho místě by měl vzniknout památník osvobození Prahy. Než muzeum vznikne, bude socha uložena ve specializovaném depozitáři na ukládání uměleckých předmětů.

🇷🇺 Комментарий Посольства России в Чехии в связи с демонтажем памятника маршалу И.С.Коневу в Праге 3 апреля 2020 г....

Zveřejnil(a) Посольство России в Чехии dne Pátek 3. dubna 2020

Ruská strana však krok vnímá ryze konfrontačně. „Iniciátoři války proti památníkům zřejmě svými provokativními kroky za shovívavého přihlédnutí ze strany českého republikánského vedení usilují o zhoršení celého komplexu rusko-českých vztahů,” uvádí se doslova v prohlášení.

Odstraňování sochy maršála Koněva z parku v Praze 6 Bubenči.

Foto: Milan Malíček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků