Hlavní obsah
Poničená pamětní deska obětem heydrichiády v Táboře Foto: Ladislav Šedivý

Vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády

Neznámý vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády na táborském popravišti. Desku vandal částečně postříkal sprejem a navíc ještě přelepil průhlednou páskou. Právu to potvrdil táborský policejní mluvčí komisař Miroslav Doubek.

Poničená pamětní deska obětem heydrichiády v Táboře Foto: Ladislav Šedivý
Vandal poničil pamětní desku obětem heydrichiády

„O poškození pietního místa jsme se dozvěděli ve středu od městských strážníků, na něž se obrátili táborští občané. Případ převzalo zdejší obvodní oddělení. Vzhledem k tomu, že k poničení pamětní desky došlo už zřejmě před několika dny, žádáme veřejnost o pomoc při hledání viníka. Tomu hrozí v případě dopadení až jeden rok vězení,“ konstatoval Doubek.

Vandalský čin rozzlobil táborského opozičního zastupitele Ladislava Šedivého (KSČM).

„Považuji to za znepokojující, neboť k poškození památníku došlo těsně v předvečer osvobození a konce druhé světové války. Myslím, že nejde jen o pouhý vandalský čin, ale o projev neonacismu, neboť první dva řádky obecného konstatování události zůstaly nepoškozené, zatímco třetí, hovořící o popravě českých vlastenců německými fašisty, je postříkám světlou barvou,“ zdůraznil Šedivý.

Táborská místostarostka Olga Bastlová (ČSSD) zatím nechce o důvodech vandalského činu spekulovat, ale v každém případě jej považuje za zarážející a odsouzeníhodný, neboť na táborském popravišti bylo od 3. června do 3. července 1942 zavražděno 156 lidí.

Ve většině případů se jednalo o vlastence z řad učitelů, právníků, lékařů, úředníků. Před popravčí četou stanulo 136 mužů a 20 žen, z nichž bylo 11 manželských párů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků