Hlavní obsah
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začalo očkování proti prasečí chřipce. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vakcína proti H1N1 přichází pozdě, má ale pomoci při dalších vlnách epidemie

Vakcíny proti prasečí chřipce se v pondělí ještě v mnoha ordinacích České republiky nedostávalo. Lékaři ale mají pochybnosti o jejím účinku, protože očkování zpravidla probíhá do vypuknutí epidemie, poté již znamená pro pacienta riziko. Vinou komplikovaného jednání mezi vládou a společnostmi, které vakcínu měly zajistit, se tak dostává vakcína k pacientům pozdě. Odborníci ale upozorňují, že vzhledem k předpokládaným dalším vlnám epidemie, by se význam očkování neměl podcenit.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začalo očkování proti prasečí chřipce. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Vakcína proti H1N1 přichází pozdě, má ale pomoci při dalších vlnách epidemie

Obvodní lékařka pražské společnosti Medipra Alena Bendová Novinkám potvrdila, že vakcína proti pasečí chřipce přichází do českých ordinací pozdě. Stejně jako je tomu u očkování proti klasické chřipce, tak i očkování proti A (H1N1) se zpravidla ukončuje před vypuknutím epidemie.

Pokud totiž vakcínu přijme pacient, který už ve svém těle virus nosí, průběh nemoci se očkováním výrazně zhorší. 

Odpovědnost bude na samotných pacientech

"Nedostali jsme k tomu žádné informace,“ sdělila Novinkám Bendová. Vakcínu sice ordinace ještě neobdržela, ale o prospěšnosti její aplikace má silné pochybnosti. Podle ní se Česká lékařská komora vyjádřila, že si má o očkování svých pacientů rozhodnout každý doktor sám. Lékařům pak nezbývá, než přenést zodpovědnost dále na samotného pacienta. 

"Pacient je zodpovědný člověk. Já mu řeknu pro a proti a on se musí rozhodnout sám,“ řekla Bendová. 

Způsob přenosu
Onemocnění virem chřipky A (H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání.
Inkubační doba se pohybuje mezi několika hodinami až třemi dny, je výjimečně je delší.
Období nakažlivosti je obvykle v 1. až 4. dnu nemoci, vzácně později.

Rath si svou kritikou naběhl 

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v pondělí kritizoval vládu, že selhala při zajišťování vakcíny proti prasečí chřipce s tím, že očkování přišlo pozdě a v současnosti potenciálním pacientům více uškodí, než pomůže.

Sám Rath přitom letos na konci července nebezepčí prasečí chřipky bagatelizoval s tím, že jde jen o mediální bublinu, která má pomoci prodejcům léků. Přípravu vakcinace proti viru přirovnal k přípravě na srážku s Měsícem. [celá zpráva]

 

Vakcína pomůže proti příštím vlnám epidemie

Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková ale význam očkování nesnižovala. "V případě této vakcíny to není jako u vakcíny proti klasické chřipce, že si ji vyrobíte a rozešlete," vysvětlila Havlíčková možné důvody zpoždění očkování.

 

Z historických údajů víme, že pandemie probíhá ve více vlnách.
Odbornice na chřipková onemocnění

 

"Z historických údajů ale víme, že pandemie probíhá ve více vlnách. Mluvilo se o tom, že v polovině první vlny se budou očkovat lidi, kteří to potřebují,“ uvedla Havlíčková s tím, že vzhledem k dalším vlnám epidemie tedy očkování  smysl.

 

Havlíčková doporučila, aby se lidé chránili před nákazou jako u klasické chřipky. To znamená konzumovat přiměřené množství vitamínů, nepřetěžovat organismus, dodržovat pitný režim a celkově se chránit. "Nemusím například chodit do biografu nebo nakupovat ve špičce v supermarketu. Je třeba se hlídat v tramvaji, dbát na osobní hygienu zejména rukou, kdo si chce koupit roušku, není nic proti tomu,“ doplnila Havlíčková.  

Jak snížit možnost nákazy
Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi, zůstaňte doma po celou dobu trvání infekčnosti, tedy sedm dní od začátku příznaků. Nechoďte do práce ani do školy.
Spěte (pokud je to možné) v oddělené místnosti, kterou pravidelně větráte, odpočívejte a dbejte na dostatečný příjem tekutin.
Při kašli, kýchání a smrkání si zakrývejte nos i ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhoďte do uzavřeného odpadkového koše a poté si umyjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
V případě, že dojde za tři dny od začátku onemocnění opětovně k vzestupu horečky, výrazným bolestem hlavy, dechovým obtížím, zvýšené dušnosti, abnormální intenzitě únavy – kontaktujte svého praktického lékaře.

Průvodní znaky onemocnění prasečí chřipkou

Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků: horečka 38–40 °C; třesavka a zimnice; únava a nevolnost; bolesti hlavy; očí; kloubů; svalů; světloplachost; rýma, bolesti v hrdle, kašel; bolest na hrudi; zácpa, průjem, zvracení.
Pokud máte některé z těchto příznaků a naopak nemáte závažná chronická onemocnění, zůstaňte v domácí izolaci.

Jak snížit možnost nákazy
Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými a místům s velkou koncentrací lidí, např. kina, divadla, supermarkety, výstavy, MHD apod.

Nepůjčujte si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory.  

Nezdravte se podáváním ruky a líbáním.

Nedotýkejte se rukama obličeje a očí – sníží se tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.

Myjte si ruce pravidelně a opakovaně mýdlem a pod tekoucí teplou vodou.

Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučují se použít dezinfekční gely na alkoholové bázi nebo ubrousky napuštěné látkami s přídavkem alkoholu před jídlem, před krmením dětí, včetně kojení po přípravě potravin, po použití WC, po výměně pleny nebo pomáhání dítěti používat WC, po hře se společnými hračkami, před návštěvou a po návštěvě lidí, kteří jsou nemocní.

Dbejte na zvýšený přísun přirozených vitamínů obsažených zejména v ovoci a zelenině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků