Hlavní obsah

V Ústeckém kraji vede ČSSD nad ODS o 13 procent

V Ústeckém kraji by nyní sněmovní volby vyhrála sociální demokracie s 32,5 procenta, druhá ODS by získala 19,5 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici by v uvedeném regionu překročily ještě KSČM s 15 procenty, Věci veřejné s 9,5 procenta a TOP 09 s 7,5 procenta hlasů. Vyplývá to z průzkumů agentur SC&C a STEM pro Českou televizi (ČT).

V Ústeckém kraji vede ČSSD nad ODS o 13 procent

Pod hranicí nutnou pro vstup do dolní komory zůstala Strana zelených a Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) se čtyřmi procenty, KDU-ČSL a Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se dvěma procenty, Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu s 1,5 procenta a Strana svobodných občanů s jedním procentem hlasů.

Průzkumu pro ČT se zúčastnilo se ho 783 plnoletých respondentů. ČSSD momentálně favorizují i průzkumy ostatních agentur.

Volební model v pondělí zveřejnila televize v souvislosti se středečním speciálním vydáním diskusního pořadu Otázky Václava Moravce vysílaného tentokrát právě z Ústeckého kraje. ČT k televizní diskusi zve lídry kandidátek těch stran, které v daném regionu podle průzkumů SC&C a STEM překročí hranici pět procent.

Paroubek se se Zemanem neutká

Média spekulovala, že by se v pořadu mohli názorově střetnout předseda ČSSD Jiří Paroubek, který je krajským lídrem strany, a bývalý šéf ČSSD a současný lídr SPOZ v Ústeckém kraji Miloš Zeman. SPOZ ale v průzkumu nezískala potřebný počet hlasů, do sněmovny by se podle SC&C a STEM nedostala, Zeman se proto předvolebního klání v ČT nezúčastní. [celá zpráva]

ČSSD vede proti SPOZ v regionu inzertní kampaň. Naposledy se v médiích objevily velké inzeráty podepsané sociálními demokraty, které vypočítávají důvody, proč by lidé neměli SPOZ volit.

Do televizního studia bude kromě Paroubka tentokrát pozván Petr Gandalovič za ODS, Josef Šenfeld za KSČM, Milan Šťovíček za VV a Jaromír Drábek za TOP 09.

Voliči si budou v květnu v Ústeckém kraji vybírat z 15 kandidátek, před čtyřmi lety kandidovalo v regionu 20 politických stran, hnutí a koalic, které soupeřily o 14 křesel. Už tehdy volby vyhrála ČSSD se ziskem 35,46 procenta hlasů a šesti mandáty. ODS získala pět poslaneckých křesel za 34,78 procenta hlasů, komunistům 16,05 procenta hlasů přineslo dvě křesla ve sněmovně, zeleným pak 6,03 procenta místo jedno. Voleb se zúčastnilo 57,22 procenta voličů.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají 28. a 29. května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků