Hlavní obsah
Přijímačky na vodňanské gymnázium. Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo

V přijímačkách na gymnázia byla chyba, Cermat pozdržel vyhlášení výsledků

V jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia byla chyba. Týká se ohodnocení jedné úlohy v testu z českého jazyka a literatury. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zkoušky organizuje, žádá ředitele škol, aby zatím výsledky zkoušek nevyhlašovali. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat.

Přijímačky na vodňanské gymnázium. Ilustrační foto Foto: Pavel Orholz, Právo
V přijímačkách na gymnázia byla chyba, Cermat pozdržel vyhlášení výsledků

Na chybnou úlohu v přijímacích testech v pátek upozornily servery Deník.cz a Aktuálně.cz. Chybu neodhalila ani validační komise Cermatu, ani Nezávislá odborná komise, poznamenal Cermat v pozdější tiskové zprávě.

Na základě dodatečné analýzy Cermat odhalil chybu v testu z češtiny pro druhý řádný termín u úlohy číslo 12, citoval Deník.cz ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Klíč řešení úloh původně uváděl, že správná je ve zmíněné úloze jen odpověď B, ale v pátek Cermat zjistil, že správná je i odpověď C.

„Někteří žáci tak mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení, dodal Cermat s tím, že ještě během pátečního večera kontaktoval školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů.

„Budu důrazně požadovat nejen prošetření, jak mohlo k takové systémové chybě dojít, ale i nápravu celé situace. V pondělí budeme dotčené školy informovat, jak dále postupovat při vyhlášení celkových výsledků přijímacího řízení,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Testů ve druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 000 žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků