Hlavní obsah

V pražském babyboxu našli lékaři měsíční holčičku

Lékaři ve středu před druhou hodinou odpoledne našli v babyboxu v pražském Hloubětíně odloženou měsíční holčičku. Miminko je zdravé, nyní je na dětském oddělení v jedné z pražských nemocnic, řekl Novinkám zakladatel babyboxů a předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

V pražském babyboxu našli lékaři měsíční holčičku

"Holčička byla nalezena zdravá, oblečená a čístá," řekl Hess. Podle něj by mohla u náhradních rodičů být už příští úterý. Spolu s lékaři ji pojmenoval Klárka. V současnosti je holčička v péči lékařů nemocnice, kterou nechtěl upřesnit. Po zdravotním vyšetření bude připravena jít k náhradním rodičům.

Hess vysvětlil, že sociální pracovnice nyní dá návrh magistrátu na svěření dítěte třetí osobě, který pak musí potvrdit obvodní soud na Praze 9. Rozsudek o adopci by měl být do tří měsíců.

Miminko u sebe nemělo žádný dopis či dokument. "To je pro adopční řízení příznivé, protože jej urychlí," vysvětlil Hess.

V hloubětínském babyboxu rodiče nechali celkem devět novorozeňat. Schránky pro odložené děti v České republice zachránily již 14 dětí.

Odložení dítěte do babyboxu je legální

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Jedna schránka přijde podle Hesse na 250 000 korun.

Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity.

První schránka byla instalována v roce 2005 v Praze. Postupně začaly fungovat v dalších městech - Brně, Olomouci, Kadani, Zlíně, Pelhřimově, Ústí nad Orlicí, Mladé Boleslavi, Sokolově, Liberci, Pardubicích, Kladně a Příbrami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků