Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Praze budou zápasit a závodit roboti

V Praze budou v sobotu závodit roboti, na soutěži amatérských techniků se utkají v posunování šachových figurek. Vítěz soutěže Eurobot se kvalifikuje na mezinárodní klání ve Švýcarsku. Robotický den pořádá ve vinohradské Retro Music Hall katedra softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a občanské sdružení Robonika, vstup je zdarma.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Praze budou zápasit a závodit roboti

"V soutěži Eurobot soupeří vždy dva roboti sestavení jednotlivými týmy. Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol, aniž by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem," vysvětlil David Obdržálek z katedry softwarového inženýrství.

Zatímco v minulých letech roboti sbírali kokosové ořechy, hráli biliár či golf, obsazovali planety nebo dobývali hrad, úkol letošního ročníku zní šachovaná. Úkolem robotů bude přesouvat zjednodušené šachové figurky, a získávat tak pro svůj tým body.

Soutěž je určena amatérským týmům mladých fanoušků robotiky, na mezinárodní úrovni se koná od roku 1998. Tři nejlepší týmy se dostanou do finále, které se odehraje ve Švýcarsku společně s mezinárodní konferencí o výzkumu a vzdělávání v robotice. Mladší účastníci se pak mohou utkat v tom, kdo postaví lepšího dálkově řízeného robota.

"V rámci doprovodného programu Robotického dne v Praze diváci také uvidí soutěž v robotickém minisumu, jízdě robotů na čas po vyznačené dráze a ukázky dalších robotů," uvedl Obdržálek. Program se koná od 10:00 do 17:00, další informace najdou zájemci na webu www.eurobot.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků