Hlavní obsah
 

V metru budou protiteroristické koše z Izraele, jeden stojí 90 tisíc

Osm let bylo pražské metro bez košů. Zmizely po útocích z 11. září 2001 jako prevence před hrozbou teroristického útoku. Ačkoli v pražskému metru a ani jinde v Česku žádná teroristická nálož nevybouchla, hrozba patrně trvá, protože koncem roku se začnou na nástupiště podzemní dráhy instalovat půltunové ocelové koše.

 
V metru budou protiteroristické koše z Izraele, jeden stojí 90 tisíc

Bude jich 90 a město na to vyčlenilo 7,8 miliónu korun. Cena jednoho vychází na 87 tisíc korun, koupi zprostředkuje firma Ordata s izraelskou účastí.

"Vím, že koše jsou izraelské provenience," řekl Právu mluvčí dopravního podniku (DP) Ondřej Pečený s tím, že běžná cena bezpečnostního koše činí asi 2500 dolarů. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) není důvod nic tajit. "Nevím, proč by veřejnost neměla znát dodavatele košů," sdělil Právu Blažek.

Protiteroristický koš izraelské výroby

Foto: Archiv, Právo

Bezpečnostní ředitel DP Antonín Fedorko Právu řekl, že koš by měl odolat i poměrně silné výbušnině. "Pokud by došlo k výbuchu, koš se neroztrhne ani nerozpadne, jediné nebezpečí hrozí tomu, kdo by zrovna shora něco házel," uvedl Fedorko s tím, že dva ocelové pláště by měly výbuch nasměrovat do stropu.

Podle Fedorka DP nakonec na koších ušetří a odpadky se nebudou válet v tunelech, kam je zanáší vítr. Koše by se do konce února měly objevit na přestupních stanicích a na stanicích s největším počtem cestujících, a to na všech trasách metra.

Protože pražské metro je jediné v republice, dává na jeho bezpečnost peníze i vláda. Před několika lety uvolnila 50 miliónů korun na instalaci detektorů, které mají odhalit nebezpečné otravné látky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků