Hlavní obsah
Foto: Archiv ZOO Zlín

V Košířích bude vzdělávací centrum pro mladé z ulice

Vzdělávací a poradenské centrum pro mladé lidi z ulice vznikne přestavbou bývalé školy v Nepomuckého ulici. Streetworker László Sümegh, který v roce 1995 založil projekt Šance na pomoc mládeži, jež z různých důvodů nezvládla svůj život, a doufá, že rekonstrukce začne v závěru letoška.

Foto: Archiv ZOO Zlín
V Košířích bude vzdělávací centrum pro mladé z ulice

"Závisí to na tom, jak rychle získáme peníze," řekl Právu. Práce si vyžádají 6,5 miliónů korun. První klienti by mohli přijít v půli roku 2004. Ti, kteří potřebují, najdou Sümegha v malém centru v ulici Ve Smečkách. Dvakrát týdně mají možnost scházet se v klubu a rozebírat svoje bolesti. Společně např. navštěvují zoo, muzikály, koupaliště. Jeho hlavními cíly je prevence pocitu beznaděje, AIDS, žloutenek a kriminality.

"Hodně klientů má touhu prosadit se v životě, naučit se na počítači, s hlínou, jazyky," poznamenal Sümegh. Právě tyto představy si budou moci splnit v novém zařízení v Košířích, které streetworker získal do pronájmu od radnice páté části. Kromě toho na zahradě vznikne hřiště na volejbal nebo fotbal.

Chystané centrum pojme přes den 60 až 80 lidí. S lůžkovou částí se zatím nepočítá. "To je hudba budoucnosti," konstatoval Sümegh s tím, že kvůli tomu hodlá oslovit městské části.

Zaslouží si pomoc, říkají patronky

Patronkami Domu Šance se stala Marta Kubišová, Táňa Fišerová a Marie Rottrová. "Jsou to lidé, kteří si zaslouží pomoc a ne vytěsnění ze společnosti," řekla Fišerová.

Na centrum se nejčastěji obrací v průměru sedmnáctiletí chlapci a děvčata. Šedesát procent strávilo dětství v dětských domovech, které je na normální život vůbec nedokážou připravit. "Třeba neumějí telefonovat," poznamenal Sümeghův asistent Pavel Kozler. Zbytek klientů je z nefunkčních rodin.

Projekt mj. podpořil portál Seznam.cz, který Sümeghovi předal šek na 777 777 korun. "Tím naše spolupráce nekončí," ujistil mluvčí Seznam.cz Tomáš Fiala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků