Hlavní obsah
Brňané vedou extraligu o čtyři body Foto: KK Brno

V kauze Kořistka prováděla policie odposlechy

V kauze údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky policie zřejmě odposlouchávala telefonní rozhovory některých aktérů případu. Vyšlo to najevo ve středu při výslechu svědkyně Radmily Ondříškové, známé obviněných exponentů ODS, asistenta šéfa strany Marka Dalíka i lobbisty Jana Večerka.

Brňané vedou extraligu o čtyři body Foto: KK Brno
V kauze Kořistka prováděla policie odposlechy

Výslech Ondříčkové v Ostravě trval i s přestávkami dvě a půl hodiny. Pak jej policie neukončený přerušila, protože svědkyni nebylo dobře. Právě při výslechu si svědkyně vyslechla záznam svých hovorů.

"Výslech byl docela nepříjemný a podle mého názoru nebyl oproti jiným svědkům až tak regulérní," řekl ČTK advokát Stanislav Devátý, který obhajuje Marka Dalíka i Jana Večerka.

Kamera je běžná věc

Ondříšková je jejich známá. V případu je první svědkyní, jejíž výslech chtěla policie natočit kamerou. Vzhledem k námitkám Devátého i advokátky Ondříškové od toho nakonec upustila.

Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně k tomu uvedl: "U závažnějších procesních úkonů jde o docela běžnou věc. V současnosti totiž probíhá celkový přechod policie na digitalizaci."

Policie viní Dalíka s Večerkem z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset miliónů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Podle obvinění byl Dalík po schůzce na večeři s Ondříškovou a Šárkou Froňkovou. Obě ale již dříve vypověděly, že při večeři o obsahu schůzky obviněných s Kořistkou nemluvili. Froňková si navíc podle policie posléze hodně telefonovala s Večerkem.

Po výslechu plakala

Při výslechu podle Devátého nic nového nezaznělo. Ačkoli Ondříšková opět zopakovala svou verzi, policie jí prý dokola kladla různě znějící otázky stejného obsahu. Mnohé prý vůbec nesouvisely s věcí. Podle Devátého se policie z Ondříškové stále snažila dostat něco bližšího k průběhu večeře i obsahu jejích telefonátů.

"Měl jsem z toho dojem, že pořád usilují o to, aby se rozpomenula," poznamenal. Koho ještě policie v kauze s povolením soudu odposlouchávala, zatím Devátý neví. Předpokládá, že existence odposlechů byla důvodem, proč policie zakázala obhajobě nahlížet do spisu. "Předpokládám, že v této věci odposlouchávali kde koho," podotkl.

Ondříškovou hned při příchodu na policii rozrušila přítomnost kamery v místnosti, později i dotazy týkající se detailů z jejích soukromých telefonních hovorů. Když budovu policie opouštěla, údajně plakala. Tento týden již nejsou žádné výslechy plánovány.

Obhajobě se přitom s ohledem na úterní stanovisko ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové vůbec nelíbí, že policie ve vyšetřování vůbec pokračovala. Andělová práci policie kritizovala a označila obvinění za nezákonné s tím, že by mělo být zrušeno. Podle Devátého by tak státní zástupci měli neprodleně rozhodnout o stížnostech proti obviněním.

O všem bude jasněji zřejmě v pátek

V této souvislosti ve čtvrtek obhajoba pošle ostravskému okresnímu státnímu zastupitelství žádost o prošetření postupu policie kvůli pokračujícímu vyšetřování. Advokáti chtějí, aby státní zastupitelství rozhodlo o tom, že policie nemá pokračovat v krocích, které je možné činit pouze při trestním stíhání. "To znamená výslechy svědků, posudky, odposlechy mobilů a podobně," doplnil další obhájce Petr Mikeštík.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván, který je nadřízený Andělové a zřejmě bude její vystoupení z této pozice prověřovat, nebyl ve středu ve svém úřadě k zastižení. "Je mimo Olomouc a bude až v pátek," řekla Právu ve středu do telefonu pracovnice Ištvánova sekretariátu.

"V úterý jsme obdrželi výsledky dohledové kontroly včetně tiskové zprávy a další materiály s kauzou související. Nyní je studujeme a předpokládám, že do konce týdne, případně začátkem příštího, rozhodneme, zda a v jakém rozsahu provedeme dohled nad postupem krajského státního zastupitelství. Dojdeme-li k závěru, že to není potřeba, může nám k tomu dát pokyn nejvyšší státní zástupkyně," řekl Právu ve středu Ištvánův náměstek Igor Stříž.

Vrchní státní zastupitelství se podle něj nezabývá informacemi deníku Právo, podle nichž se předseda ostravského soudu Vít Veselý sešel kvůli případu s šéfem ostravského okresního zastupitelství Josefem Bláhou. "Vím o tom pouze prostřednictvím novinářů. Nepřikládám tomu žádnou váhu. Pokud vrchní státní zástupce nerozhodne jinak, předpokládám, že se tím nebudeme zabývat," sdělil ČTK Stříž.

Andělová: vyhodnotila jsem to jinak

Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová ve středu odmítla odpovědět na dotazy novinářů, kteří žádali přesnější vysvětlení k jejím závěrům o protizákonném postupu policie v kauze poslance Zdeňka Kořistky. Nechtěla ani podrobněji reagovat na výroky nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a ministra vnitra, podle kterých státní zástupkyně nemá kvalifikaci na vyhodnocování poznatků z detektoru lži.

"Nejpozději do pátku se budu snažit reagovat tiskovým prohlášením na všechny rozdílné náhledy, které se objevily v médiích," opakovala Andělová na dotazy. Pouze dodala, že při posouzení věrohodnosti Kořistkovy výpovědi vycházela ze spisového materiálu.

"Nechci zpochybňovat práci odborníků z kriminalistického ústavu, ale jejich výsledky jsem prostě vyhodnotila jinak než policie. Podrobněji se to ale budu snažit vysvětlit do pátku," řekla Andělová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků