Hlavní obsah

V Česku padají teplotní rekordy, na většině míst je přes 20 stupňů

Na jihu Čech v sobotu ve třech stanicích padly dlouhodobé teplotní rekordy. V Českých Budějovicích meteorologické stanice ve 14:30 naměřily 22,6 stupně Celsia, o stupeň více než v roce 1948. Padl tak rekord starý 65 let.

V Česku padají teplotní rekordy, na většině míst je přes 20 stupňů

V pražském Klementinu v sobotu padl teplotní rekord, odpoledne po 14:00 hodině tu naměřili 21 stupňů. Původní rekord byl přitom 20,9 stupně z roku 1989, uvedla meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Klementinum je nejstarší česká stanice, měří od roku 1775.

Překonané hodnoty zatím hlásí asi třetina všech stanic. Krásné - a rekordní - počasí bylo také v Novohradských horách - 23,3 stupně a v Husinci na Prachaticku - 22,4 stupně. Tam padly maximální teploty z roku 1989, řekl František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší teplotu zatím hlásí jihočeský Byňov - 23,5 stupně. Dosavadní rekord z roku 1989 byl přitom o stupeň nižší. V Českých Budějovicích Rožnově naměřili 23,1 stupně, původní maximum bylo 21,6 stupně z roku 1948. Ze stanic měřících déle než sto let hlásí rekord také třeba Havlíčkův Brod, kde bylo 21,9 stupně. Původní 24 let starý limit byl o 0,7 stupně nižší.

V neděli večer přijde studená fronta

V neděli večer přejde přes jižní Čechy od západu slabá zvlněná studená fronta. Teploty v noci klesnou maximálně k devíti stupňům. Přes den bude většinou oblačno, odpoledne a večer místy přeháňky, ojediněle i bouřky.

Teploty ve dne stoupnou k 21 stupňům, na Šumavě k patnácti. Zesílí ale vítr, v nárazech bude mít sílu až 56 kilometrů v hodině. Obdobné počasí bude v pondělí i v úterý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků