Hlavní obsah
Babybox Foto: Lukáš Silný, Novinky

V babyboxu na radnici v Praze 2 našli týdenní holčičku

Do babyboxu na radnici Prahy 2 v pátek ve 21:45 někdo odložil týden starou holčičku. Miminko je pátým dítětem odloženým do radničního babyboxu za více než šest let jeho existence, sdělil zakladatel těchto schránek Ludvík Hess. Celkový počet dětí nalezených v babyboxech je 145, z toho 15 letošních.

Babybox Foto: Lukáš Silný, Novinky
V babyboxu na radnici v Praze 2 našli týdenní holčičku

Podle strážného, který budovu hlídá a dítě nalezl, bylo miminko čisté a oblečené. U sebe mělo lahvičku s mlékem a papírek s nápisem "Maruška, 4. 11. 2016."

V Praze 2 byla speciální schránka zvaná babybox umístěna počátkem roku 2010 a od té doby pomohla zachránit dva chlapce a tři holčičky. Po celé zemi je zatím 70 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Schránky mají i své kritiky. Ti tvrdí že, babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků