Hlavní obsah

Uzunoglua Česko věznilo neprávem, teď chce 50 miliard za újmu

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, který strávil v Česku v polovině devadesátých let neprávem dva a půl roku ve vazbě s obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení, žaluje Česko o více než padesát miliard korun.

Uzunoglua Česko věznilo neprávem, teď chce 50 miliard za újmu

Kauza Uzunoglua, která se vlekla bezmála 13 let, skončila v červenci 2007. Odvolací pražský městský soud lékaře zprostil obvinění z vydírání a mučení.

"Byly zmařeny miliardové obchody, a v době, kdy jsem strávil ve vazbě, poškozen a rozkraden můj majetek," cituje Uzunoglua server iHned.cz. Lékař v pondělí podal na stát žalobu o náhradu škody. Poukazuje na to, že před tím, než jej policie zatkla, dělal například obchodního zástupce Škody Praha v Turecku, kde zprostředkoval kontrakty na postavení několika elektráren.

Uzunoglu za nezákonnou vazbu a jako náhradu škody získal od ministerstva spravedlnosti zhruba pět miliónů korun. S tou sumou ale není spokojen. "Nestačilo to ani na náklady mé obhajoby," řekl Uzunoglu.

Čtvrt miliónu za urážku na cti i zastání u Havla

Z trestných činů obvinil Uzunoglua cizinec Gürken Gönen. Tvrdil, že ho s dalšími třemi společníky v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní. Pražský obvodní soud za to Uzunogluovi uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let. Odvolací soud ale nakonec rozsudek zrušil a lékaře osvobodil. Soud pak rovněž rozhodl, že se mu Gönen má omluvit a zaplatit mu 250 000 korun za urážku na cti.

Podle Uzunoglua za jeho zatčením a vazbou stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. Kurdského vlastence a překladatele Karla Čapka se zastávaly během procesu mnohé osobnosti v čele s exprezidentem Václavem Havlem a následně se mu v otevřeném dopisu i omluvily za způsobené příkoří. Kvůli způsobu, jakým o něm média informovala, podal Uzunoglu již dříve řadu žalob.

Uzunogluova kauza se před dvěma týdny dostala i do Evropského parlamentu v interpelaci, kterou premiéru Mirku Topolánkovi podal předseda ústavního výboru parlamentu Jo Leinen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků