Hlavní obsah
Ústavní soud Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud se zastal muže, jemuž exekutor kvůli dluhu 280 tisíc vydražil byt

Ústavní soud (ÚS) se ve čtvrtek zastal muže, jemuž exekutor kvůli dluhu ve výši 279 000 korun vydražil byt V České Lípě za 466 000 korun. Proti tomu se muž odvolal s poukazem na nevhodný způsob exekuce. Podle krajského a nejvyššího soudu však měl muž podat návrh na zastavení exekuce, případně na její odklad.

Ústavní soud Foto: Petr Kozelka, Právo
Ústavní soud se zastal muže, jemuž exekutor kvůli dluhu 280 tisíc vydražil byt

„Ústavní soud ovšem zjistil, že Nejvyšší soud v řadě jiných svých rozhodnutí dospěl k odlišnému závěru, který navíc označil za ustálený,” připomněli ústavní soudci s tím, že „po povinných není možné vyžadovat, aby kromě odvolání proti usnesení o příklepu vznesli i návrh na zastavení exekuce”.

Muž krom toho exekutorovi navrhoval uspokojit pohledávku jinak než prodejem předmětného bytu.

ÚS připomněl, že soudy se v řízení o odvolání proti usnesení o příklepu musí zabývat i námitkou, že v době dražby existoval důvod pro zastavení exekuce, o kterém exekutor či soud věděl či měl vědět. Nic na tom nemění skutečnost, zda byl či nebyl podán návrh na zastavení exekuce.

„Je-li tato námitka důvodná, je třeba změnit usnesení o příklepu tak, že se příklep neuděluje. Nejvyšší soud a krajský soud se však námitkou stěžovatele věcně vůbec nezabývaly, a tím porušily jeho právo na spravedlivý proces,” konstatovala Kateřina Šimáčková, která byla soudkyní zpravodajkou.

ÚS napadená rozhodnutí krajského a Nejvyššího soudu zrušil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků